AplikacjePrzydatne aplikacje w podróży – moje top 21!

Maciej Kulesa3 lipca 2016130 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/07/old-1130739_1280.jpg

Może dla niektórych za późno, ale ja jeszcze jestem w trakcie przygotowywania się do wyjazdu na urlop. Większość rzeczy zaplanowana, w tym zarezerwowany nocleg i zakupione bilety na samolot. Zawsze na koniec zostawiam sobie listę aplikacji, która wyląduje na moim smartfonie. Nie jest ona jeszcze pełna, bo w najbliższych tygodniach może jeszcze się coś zmienić. Nie potrzebuję aplikacji pozwalających rezerwować noclegi i przejazdy, ale wymienię najważniejsze.

Rezerwacja, hotele, restauracje….

Booking.com

booking

W celu rezerwacji korzystałem z serwisu internetowego, a nie z aplikacji, ale polecam również mobilne rozwiązanie. Ogólnie polecam ten serwis, bo można trafić na naprawdę dobre promocje. Aplikacja oferuje praktycznie te same funkcje co strona internetowa booking.com. Na pewno przyda się osobą, które nie planują podróży w całości, tylko idą „na żywioł”. W każdej chwili i w każdym miejscu można szybko zarezerwować hotel, hostel lub apartament.

TripAdvisor

TripAdvisor

Tripadvisor musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Jest to najpopularniejsza aplikacja, która wskaże najlepsze hotele, restauracje i miejsca warte odwiedzenia. Śmiało można polegać na ocenach, które są umieszczane w tym serwisie. Zwróćcie uwagę na witryny restauracji i zobaczycie, że wiele z nich, przynajmniej za granicą, chwali się dobrymi ocenami w TripAdvisor. Jest to nieoceniony kompan podczas podróży po całej Europie.

Airbnb

airbnb

Muszę przyznać, że nie korzystałem jeszcze z tego rozwiązania, ale Airbnb nie mogło zabraknąć na tej liście. Jeśli nie słyszeliście o tym modelu podróżowania, to można go określić jako Uber wśród hoteli. Tak w wielkim skrócie, bo kierowcy Ubera mogą traktować to jak pracę, a użytkownicy Airbnb jako dodatkowy zarobek.

Można wynajmować mieszkania, apartamenty, czy domy innych ludzi. Pod ich nieobecność lub jako goście, w zależności od oferty. Przed rezerwacją apartamentu w Lizbonie, poprzez serwis Booking.com, porównałem sobie podobnej klasy miejscówki w Airbnb. Ceny nie różniły się znacząco, dlatego też wybrałem sprawdzony model rezerwacji. Ubera wybieram ze względu na obsługę i cenę. W przypadku Airbnb cena nie była kusząca, ale nie mogę powiedzieć nic o obsłudze.

Zarządzanie budżetem!

Nie będę linkował do każdej aplikacji osobno. Wystarczy wejść do sklepu Google Play przez ten link. Ważne żeby pobrać aplikację, która obsługuje konto w Twoim banku. Mi przydaje się aplikacja mBankBGŻ BNP Paribas Mobile Pl@net. Na wszelki wypadek instaluję również PayPal.

Warto wspomnieć, że większość aplikacji bankowych posiada kalkulatory walutowe, które uwzględniają już prowizję za przewalutowanie. Nie jest to najtańszy sposób by płacić za granicą, ale bywają momenty, że kończy się gotówka i karta płatnicza ratuje życie.

blik

Muszę jeszcze wspomnieć o systemie płatności Blik. Dla mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie, z którego korzystam codziennie. Mam to szczęście, że posiadam jakieś środki finansowe w mBanku, bo za pomocą aplikacji mogę płacić lub wypłacać pieniądze z prawie każdego bankomatu.

Jeśli jednak nie masz możliwości korzystania z systemu Blik, to sprawdź na stronie swojego banku, czy nie możesz otrzymać mikro karty. Chodzi o kartę płatniczą zbliżeniową o takich wymiarach, które pozwalają na podpięcie jej z tyłu smartfona lub innego urządzenia. Zaufaj mi, że jest wtedy wygodniej.

Transport i bilety.

SkyCash

skycasch android fandroidcomplJuż wcześniej chciałem wspomnieć o aplikacji SkyCash, ale ta kategoria bardziej odpowiada tej aplikacji. Korzystałem z niej wiele razy i nigdy mnie nie zawiodła. Chociaż ostatnio miałem z nią jeden problem, gdy chciałem zwrócić bilet. Nie jest to możliwe w dniu wyjazdu (dziwne!) i wtedy trzeba napisać na maila PKP, który wyświetla się w okienku.

SkyCash pozwala nie tylko rezerwować bilety kolejowe, ale również do kina, płacić za parking, rachunku, a nawet przelać pieniądze znajomemu. Przydaje się również opcja wypłaty z bankomatów i jeśli ktoś nie ma możliwości obsługi Blika, to jest dobra opcja.

JakDojade.pl

jakdojade

Nawigacja dla transportu publicznego w największych miastach Polski. Najbardziej popularna aplikacja od pojawienia się Androida, ale nie bez wad. W Poznaniu potrafi się pomylić lub nie nadążyć ze zmianami w rozkładzie. W okresie letnim powinno wszystko grać. Na ten moment Jak dojadę działa w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów, Grudziądz, Inowrocław, Jelenia Góra, Katowice (GOP), Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Olsztyn, Piła, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

Uber

uber

Kontrowersyjny Startup, który miał wiele przeszkód w niektórych miastach. W pewnych się nie przyjął, a w innych miał liczne problemy. Nieprzychylni temu rozwiązaniu byli zarówno taksówkarze, jak i władza w kraju. Mi jednak odpowiada ten środek transportu, bo obsługa jest rewelacyjna, a ceny korzystne. Tym bardziej, że w okresie letnim Uber ceny jeszcze obniżył.

uber opłaty

Teraz, w czasie Euro 2016, zdarza się, że ciężko jest zamówić kierowcę, szczególnie chwilę po meczu. Wtedy ceny mocno szybują w górę, ale wystarczy odczekać kilkanaście minut, bo nie opłaca się jechać ze stawką 2,9x. Wtedy lepiej zamówić taksówkę.

Plusem Ubera jest to, że działa w największych miastach, w całej Europie. Nie trzeba szukać zamienników dostępnych w kraju, do którego się wybieracie. Zwróćcie jednak uwagę na kurs waluty, bo czasami korzystniej będzie kupić bilet komunikacji miejskiej.

Mapy Here

here maps kolejowa

Dla wielu wciąż najlepsze mapy na Androida. Jeszcze kilka lat temu nikt nie mógł sobie wyobrazić, że Nokia udostępni je na Androida, w dodatku za darmo! Moim zdaniem są to najlepsze mapy offline dla systemu Google. Idealne do podróżowania po całej Europie.

Mapy Google

mapy google

Mapy Google, to najpopularniejsza aplikacja do podróżowania. W ostatnim czasie doczekała się wiele zmian i otrzymała bardzo przydatne funkcje. W szczególności na uwagę zasługuje możliwość zapisywania map offline na karcie pamięci. Dodatkowo, na dniach, Mapy Google w trybie offline oferują zaznaczanie punktów pośrednich podczas podróży. Takie funkcje powodują, że Google powoli goni mapy Here.

Maps.me

MAPS.ME_logo

Kiedyś te mapy były płatne (wersja PRO), ale od jakiegoś czasu producent postanowił udostępnić je za darmo. Maps.me oferuje szczegółowe mapy całego świata, które są dostępne w trybie offline. Do dyspozycji otrzymujemy mapy 345 krajów i wysp. Śmiało można napisać, że umieszczono w nich prawie każdy zakątek naszego globu.

W ostatniej aktualizacji dołączono możliwość rezerwacji hotelu z poziomu aplikacji. Rezerwacje odbywają się za pośrednictwem serwisu Booking.com. Teraz już wiecie na czym producent będzie zarabiał, na prostym programie afiliacyjnym.

Zdjęcia i archiwizacja!

Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia zdjęć na Androida? Dowiecie się klikając w podany link. Ja najczęściej korzystam z Camera Zoom FX do robienia zdjęć. Natomiast do obróbki fotografii wykorzystuję Snapseed od Google. W linku powyżej znajdziecie jednak więcej propozycji.

Archiwizacji zdjęć możecie dokonywać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest automatyczne przesyłanie fotografii przez Zdjęcia Google. Uważajcie żeby zaznaczyć archiwizację tylko w przypadku połączenia z siecią Wi-Fi. Warto o tym pamiętać za granicami naszego kraju. Zdjęcia Google w świetny sposób mogą później stworzyć ciekawy filmik prezentujący Waszą podróż.

Jeśli jednak macie alergię na rozwiązania Google, to z czystym sumieniem mogę polecić Dropbox i OneDrive od Microsoft.

Inne przydatne aplikacje w podróży.

Aplikacje, które są niezbędne podczas podróżowania ciężko wymienić w jednym wpisie. Możecie pomóc i udostępniać swoje propozycje w komentarzach. Dodam jeszcze kilka ciekawych aplikacji, które na pewno są pomocne za granicą.

Tłumacz Google jest już zaopatrzony w 103 języki w wersji online i 52 języki w wersji offline. Spokojnie możecie go używać na każdym kontynencie, nawet jeśli nie macie dostępu do internetu. Oprócz tekstu tłumacz radzi sobie również z obrazkami i mową.

iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę. W aplikacji sprawdzisz bezpieczeństwo w kraju do którego podróżujesz lub otrzymasz powiadomienie o zbliżającym się niebezpieczeństwie gdy będziesz na miejscu. Szybko odnajdziesz podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania. Dowiesz się jak skontaktować się z ambasadą i szybko wybierzesz numer do kontaktu z konsulem. Jeśli planujesz pobyt za granicą to jest to aplikacja dla Ciebie.

Warto również rejestrować swoje wyprawy. Do tego celu korzystam ze sprawdzonego Endomondo. Darmowa wersja w zupełności wystarczy. Świetną aplikacją rejestrującą sygnał GPS jest również GEO Tracker – GPS Tracker.

 

One comment

  • Kamil Skowroński

    23 marca 2017 at 16:51

    Obok JakDojade polecam KOLEO, szczególnie jeśli zamiast autobusem chce się jechać pociągiem. Jedno z niewielu miejsc, gdzie można kupić bilety na PKP przez Internet :)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}