Biblioteka rodzinna Google Play w końcu zawitała do Polski. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala oszczędzać na zakupach w sklepie Google. Dzięki takiej bibliotece można dzielić się grami, aplikacjami, filmami, czy nawet subskrypcją Muzyki Google. Wszystko w obrębie rodziny, a raczej wśród 5 użytkowników dodanych do rodzinnej grupy.
Bibliotekę rodzinną można stworzyć na dwa sposoby. Poprzez przeglądarkę na komputerze lub z poziomu aplikacji Google Play w systemie Android. Żeby znaleźć tę funkcję w przeglądarce, należy wybrać zakładkę Konto i przejść do rejestracji (zdjęcie wyżej). Później wystarczy postępować według wskazówek wyświetlanych na ekranie.
Rejestrowanie się do Biblioteki rodzinnej przez aplikację Sklep Play.
- Otwórz aplikację Sklep Play .
- W lewym górnym rogu kliknij menu Konto -> Rodzina -> Zarejestruj się do Biblioteki rodzinnej.
- Wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie, by skonfigurować Bibliotekę rodzinną. Jeśli nie należysz do grupy rodzinnej, musisz ją najpierw utworzyć.
Uwaga: aby skonfigurować Bibliotekę rodzinną, wszyscy członkowie Twojej rodziny muszą wykonać instrukcje podane wyżej.
Czym jest biblioteka rodzinna?
Możesz zostać administratorem rodziny, jeśli nie należysz jeszcze do żadnej grupy rodzinnej i zarejestrujesz się do Biblioteki rodzinnej. W tym celu musisz:
- mieć ukończone 18 lat (20 lat, jeśli mieszkasz w Japonii);
- mieć ważną kartę kredytową, której można używać jako rodzinnej formy płatności;
- mieszkać w kraju, w którym usługa jest dostępna (ich listę znajdziesz poniżej);
- nie należeć do innej grupy rodzinnej w Google.
Kwalifikujące się zakupy mogą być dodawane do Biblioteki rodzinnej automatycznie albo możesz dodawać je samodzielnie po dokonaniu zakupu. Jeśli usuniesz zakupy z Biblioteki rodzinnej lub opuścisz swoją grupę rodzinną, pozostali jej członkowie utracą dostęp do elementów dodanych przez Ciebie. Do Biblioteki rodzinnej możesz dodać większość aplikacji, gier, filmów, programów telewizyjnych i książek. Jeśli produkt można dodać, na stronie jego szczegółów widać ikonę Biblioteki rodzinnej.
Jak działa subskrypcja rodzinna Muzyki Google.
Dodatkowo, wraz z biblioteką rodzinną sklepu Google Play wprowadzono do naszego kraju subskrypcję Muzyki Google. Działą to na podobnej zasadzie, jak w przypadku rodzinnej subskrypcji Spotify. Po wykupieniu subskrypcji rodzinnej każdy członek Twojej grupy rodzinnej ma dostęp do Muzyki Google Play i może:
- strumieniowo odtwarzać muzykę niezależnie od innych,
- korzystać z Muzyki Google Play na maksymalnie dziesięciu urządzeniach,
- udostępniać w Bibliotece rodzinnej kwalifikujące się zakupy z Google Play.
Każdy członek rodziny ma własne konto Google, playlisty, biblioteki i treści offline. Kwota takiej usługi wynosi 29,99 złotych i jest to dobra opcja, bo po włączeniu 5 użytkowników koszty są śmiesznie niskie. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, ale warto też zapoznać się z biblioteką Muzyki Google i porównać ją z konkurencją.