Przez ponad miesiąc używałem nowego smartfonu firmy Allview – X4 Soul Xtreme. Jest to jeden z większych telefonów tej marki i trzeba przyznać, że po rozpakowaniu naprawdę robi wrażenie. Jego wymiary wynoszą 166.4×83.3×9.1mm i dla mnie były największą barierą do przeskoczenia. Dodam tylko, że jest tak ogromny, że ciężko obsługiwać go jedną ręką, a uwierzcie mi, że próbowałem. Efekt tego był dosyć mizerny, bo smartfon wypadł mi z dłoni i zbiłem szybkę. Muszę przyznać, że jak na taki upadek, na beton, to i tak X4 Soul Xtreme dosyć dobrze sobie „poradził”. Co prawda, szybka się stłukła, ale myślałem, że będę zbierał go w częściach. Smartfon był do użytku dalej, ale potrzebował wymiany tego elementu.
Sepcyfikacja Allview X4 Soul Xtreme:
- Wyświetlacz: 6” IPS Full HD (1080x1920px)
- Procesor: Octa-Core MediaTek Helio P25
- Pamięć RAM: 4GB, LPDDR4
- Pamięć Flash: 64GB (microSD do 256GB, w trybie Single SIM)
- Przedni aparat: 20MP, f/2.0, efekt Bokeh
- Główny aparat: Podwójny IMX258- 13MP, f/2.0, z autofokusem + 5MP; Efekt Bokeh, funkcja Image PRO
- Główny aparat z dwoma lampami błyskowymi, przedni z jedną
- Przedni czytnik linii papilarnych
- Akumulator 4550 mAh, tryb inteligentnego oszczędzania energii
- Łączność LTE – FDD and TDD, Kat. 6, pobieranie do 300Mbps
- Dźwięk stereo
- Dioda podczerwieni
Spis treści
Wygląd i wykonanie.
Wykonanie smartfona Allview X4 Xtreme stoi na wysokim poziomie. Jest to bardzo dobra konstrukcja, która wytrzymała nawet upadek z dosyć dużej wysokości. Oczywiście, szybka przeszła do historii, ale i tak poradziła sobie lepiej niż w przypadku LG G6, o czym będę pisał w innym artykule. Wszystko jest dobrze dopasowane i nie ma tu mowy o trzeszczących elementach.
Jednak, jak dla mnie, telefon jest za dużych rozmiarów. Nie należę do osób, które posiadają małe dłonie, ale nawet ten model okazał się ogromny. Jego rozmiary 166.4×83.3×9.1 mm są naprawdę spore i nie da się go obsługiwać za pomocą jednej ręki, bo grozi to upadkiem smartfona. Oczywiście, 6-calowy ekran sprawia, że oglądanie filmów i konsumowanie treści jest bardzo komfortowe, ale wymiary podchodzą już pod mały tablet.
Wyświetlacz i dźwięk.
Tak jak wspominałem, ekran jest bardzo dobry do oglądania filmów i konsumpcji treści. Kolory są dobrze odwzorowane, a kąty widzenia na wysokim poziomie. Z wielkości wyświetlacza najbardziej byłem zadowolony podczas podróży, w trakcie której często oglądałem Netfliksa. Osoby szukające smartfona pod tym względem na pewno będą zadowolone.
Tak samo jest w przypadku czytania ebooków, chociaż najczęściej wybieram czytnik, to zdarzało mi się wykorzystać do tego X4 Xtreme. Maksymalna jasność pozwala na korzystanie nawet w pełnym słońcu, a minimalna sprzyja czytaniu w całkowitych ciemnościach.
Dużym plusem jest dźwięk stereo. W połączeniu z dużym wyświetlaczem spokojnie można oglądać filmy bez wykorzystywania słuchawek. Dźwięk jest dobrej jakości, ale nie spodziewajcie się zaawansowanych efektów. Jeśli myślicie o słuchaniu muzyki lub o oglądaniu koncertów, to lepiej wykorzystać do tego jakiś lepszy zestaw słuchawkowy. Jednak do codziennego użytku, do mniej wymagających materiałów głośniki w zupełności wystarczą. Tym bardziej, że dźwięk stereo nie jest czymś oczywistym w smartfonach z tej półki cenowej.
System i działanie.
Allview X4 Xtreme działa pod kontrolą systemu Android 7.0 Nougat. Nie mam informacji na temat ewentualnej aktualizacji, ale jak tylko się czegoś dowiem, to od razu Was poinformuję. Smartfon wyposażony został w nakładkę producenta, która jest przyjemna i wprowadza wiele ułatwień.
Najciekawszym elementem jest aplikacja aparatu, która została dosyć dobrze rozbudowana. Jedyną rzeczą, której mógłbym coś zarzucić, to efekt bokeh. Oprogramowanie nie zawsze idealnie wyłapywało rozmycia i czasami nakładało się na obiekt, który chciałem, by był ostry. Zdarzały się to tylko kilka razy i wtedy wystarczyło drugie zdjęcie.
Smartfon został wyposażony w tryb szybkiego ładowania i funkcję ekstremalnego oszczędzania energii. Są to istotne zalety dla osób często przebywających w podróży i sam miałem okazję sprawdzenia jak w praktyce działa oszczędzanie energii. Trzeba jednak pamiętać, że smartfona w takim trybie ma ograniczone możliwości i można powiedzieć, że jego funkcje są podobne do epoki sprzed smartfonów.
Procesor i pamięć RAM pozwalają na płynne działanie telefonu. Ciężko „zamulić” ten model, nawet odpalając bardziej wymagające gry. Tutaj mogą być podzielone zdania, bo fani Snapdragona od razu krzywią się na hasło Helio P25, ale ja nie miałem problemów z tymi procesorami. Oczywiście, jeśli ktoś szuka smartfona, w którym mógłby ingerować w system, to zapewne spojrzy na inne rozwiązania. Trzeba jednak przyznać, że producent stara się i mocno pracuje nad nakładką, która jest montowana w ich seriach. Ja osobiście cienię sobie produkty, w których nie trzeba nic zmieniać i działają od razu po wyjęciu z pudełka. Zazwyczaj tak było ze wszystkimi smartfonami Allview. Pod względem oprogramowania nie było z nimi problemów i tak też jest w przypadku Allview X4 Xtreme.
Bateria i cała reszta.
Bateria – rewelacyjny element tego smartfona. Nie ma co się dziwić, bo Allview postanowił umieścić w nim akumulator o pojemności 4550 mAh. To daje długi czas pracy na baterii i nie miałem żadnych obaw, że smartfon rozładuje mi się gdy wychodziłem na cały dzień z domu. Stawał na wysokości zadania nawet w przypadku bardzo intensywnego użytkowania.
Wszystkie czujniki działały bez zarzutów. Czytnik linii papilarnych jest bardzo szybki, ale nie jest to tak rewelacyjne rozwiązanie jak w przypadku smartfona Honor 9. GPS, Wi-Fi i czyjnik światła działają bardzo dobrze. Ten ostatni naprawdę świetnie sobie radzi, co nie jest oczywiste we wszystkich smartfonach.
Podsumowanie.
Niestety, straciłem pewne dane z komputera, między innymi katalog, w którym trzymałem zdjęcia Allview X4 Xtreme. Informowałem Was o tym, że Windows w moim komputerze odmówił posłuszeństwa. Dlatego wybaczcie mi, że nie umieściłem żadnych fotografii, ale zostałem ich pozbawiony.
Smartfon Allview X4 Xtreme mogę polecić osobom, które chciałyby połączyć funkcjonalność i komfort użytkowania smartfona i tabletu. Wyświetlacz o przekątnej 6″ naprawdę przydaje się w wielu sytuacjach. Jednak nie poleciłbym go osobom, które mają małe dłonie, bo wtedy użytkowanie tego modelu staje się kłopotliwe.
Wydajność, ekran, aparat, bateria i dźwięk stereo, to są duże plusy tego smartfona. Największym minusem jest jego wielkość. Ciężko mi również odpowiedzieć, czy w cenie 1699 złotych jest to idealny wybór. Moim zdaniem nie jest oczywisty, bo na tej półce cenowej leży wiele innych ciekawych sprzętów. Jednak różnią się od X4 Xtreme, a to daje pewną przewagę nad konkurencją. Na pewno znajdą się osoby, które szukają podobnego rozwiązania.
2 comments
Michał
11 grudnia 2017 at 13:30
Mocny sprzęt z fajnym aparatem, jak ktoś się lubi robić na artystę to kamera mistrz :)
Jakość wykonania robi wrażenie.
Erryk
28 listopada 2017 at 15:40
Sprzęt fajnej jakości, mam i polecam, nie jest jak tani chińczyk, jakość bardziej jak samsung, ale nie trzeba dopłacać do marki, więc spoko ;)