Nie wiem jak mogłem przeoczyć wersję na Androida kultowego odtwarzacza muzyki. Przez wielu uznawany za najlepszy (przynajmniej jeden z lepszych). W to nie będę w wnikał.
W Markecie pojawił się jakieś 16 godzin temu. Jednak już teraz można przeczytać wiele pozytywnych opinii o tej aplikacji. Winamp na Androida ma wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Muszę jednak zaznaczyć to, że jest to wersja Beta narazie. Aplikacja działa z systemami Android 2.1 i nowszymi.
Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji powita nas znany dzwięk Dj Mike Llama – Llama Whippin’ Intro. Na wstępie ukaże nam się prosta instrukcja wyjaśniająca co oznaczają niektóre przyciski.
Po kliknięciu (nie mamy innego wyboru) ‚Continue’ zostaniemy przeniesieni do głównego menu.
Tutaj czeka na nas 6 głównych przycisków:
Artists – przegląd muzyki według wykonawcy.
Albums – przegląd muzyki według nazwy albumu.
Songs – przegląd muzyki według nazw utworów.
Playlists – przegląd muzyki według zapisanych list utworów. Tutaj będziemy mieli trzy zakładki (Ostatnio dodane, ostatnio odtwarzane, najczęściej odtwarzane).
History – tutaj pojawią się ostatnio odtwarzane poszczególne utwory.
Search – nie trzeba wyjaśniać do czego służy ta opcja.
Pozostałe przyciski zostały opisane w krótkiej instrukcji przy pierwszym uruchamianiu. Możemy zajrzeć do niej również później z poziomu ustawień.
Przejdźmy teraz do ustawień. Domyślnie, po zainstalowaniu Winampa, miałem zaznaczoną opcję ‚Enable auto-mount’. Powodowało to, że karta SD używana była jako pamięć masowa USB od razu gdy tylko podłączyłem telefon przez kabel USB. Zapewne wiele osób znajdzie pozytywne aspekty tej opcji. Dla mnie jest zbędna. Mam aplikacje na karcie SD i czasami używam telefonu gdy jest podłączony pod komputer. Jednak to jest najmniej istotne.
Jest jedna opcja, która mnie ciekawi w Winampie dla Androida. Nazywa się ‚Wireless sync’. Pozwala na podłączenie z desktopowym Winampem poprzez Wi-Fi. Jednak nie mogę znaleźć tej opcji w Winampie na komputerze. Co prawda w ustawieniach Winampa są urządzenia przenośne (Wtyczki). Jest też zainstalowana wtyczka: Obsługa urządzeń Android v1.1. Jednak nie pozwala ona na połączenie poprzez Wi-Fi. Przynajmniej u mnie. Mam tylko możliwość wybrania połączenie przez USB. Co więcej, po wybraniu napędu wyskakuje błąd i desktopowy Winamp zamyka się. Jeśli uda mi się coś więcej znaleźć na temat synchronizacji Wi-Fi to od razu napiszę.
(Do poprawnego działania tej funkcji wymagany jest Winamp 5.59 beta)
Jeśli znajdę czas to przetestuję.
Jest możliwość włączenia scrobblingu w Last.fm. Oczywiście wymagana jest do tego aplikacja Last.fm, którą znajdziecie w Androida Market. Ktoś kto używa tej aplikacji wie co to jest scrobbling. Jeśli nie to już podaję definicję.
Scrobbling utworu odbywa się w czasie jego odsłuchiwania, nazwa utworu jest wysyłana do Last.fm i dodawana do twojego muzycznego profilu. (źródło: http://www.lastfm.pl/help/faq?category=99).
Ciekawą funkcją jest ‚Lock-screen player’. Po wybraniu tej opcji będziemy mieć odtwarzacz Winamp zamiast standardowej blokady ekranu. Poniższe zdjęcie dokładnie to pokazuje.
Po wybraniu przycisku z kłódką (lewy górny róg) wskoczymy do standardowej blokady ekranu. Jednak dalej będziemy mieli poniżej przyciski z przewijaniem utworów i pauzowaniem.
Ciężko mi powiedzieć coś na temat funkcji ‚Control headset’ ponieważ nie mogę namierzyć słuchawek z zestawu. Jeśli przeskanuję wszystkie kartoniki i uda mi się zlokalizować słuchawki to od razu biorę się za testowanie tej funkcji.
Dużym ułatwieniem w Winampie jest „belka” tuż nad panelem sterującym. Gdy jesteśmy w głównym menu, a w tle leci nam muzyka, możemy łatwo przejść do odtwarzanego utworu poprzez przesunięcie „belki” do góry.
Według mnie jest to jeden z lepszych odtwarzaczy na Androida. Biorąc pod uwagę to, że Winamp w Android Market pojawił się w wersji Beta i bez większych wad, wróży mu to bardzo dobrą przyszłość.
Aplikacja powinna działać płynnie na każdym telefonie, niezależnie od półki cenowej. Miejmy tylko nadzieję, że producenci nie przerobią go w zbyt rozbudowany kombajn. Mi osobiście brakuje tylko możliwości słuchania radio online.
Jeśli chcesz pobrać aplikację Winamp na Androida to po prostu wpisz w Androida Market: ‚Winamp’ i pobierz aplikację Nullsoft.
Możesz to również zrobić poprzez Appbrain: