Obecnie, w niemal każdej pracy konieczne jest posiadanie komputera. Przedsiębiorcy oraz osoby zatrudnione w firmach często sięgają po laptopy zamiast komputerów stacjonarnych, gdyż są one poręczniejsze i można pracować na nich praktycznie wszędzie. Dobór odpowiedniego urządzenia do pracy wcale nie jest prostym zadaniem i przed zakupem należy poważnie zastanowić się, do czego konkretnie będzie miał posłużyć nam taki laptop.
Do wykonywania specjalnych działań sprzęt potrzebuje konkretnych specyfikacji. Istnieje spora różnica pomiędzy doborem komputera do tworzenia grafik, a sprzętem przeznaczonym do działań analitycznych. Istotne jest więc znalezienie takich parametrów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających programów względem indywidualnych celów.
Spis treści
Na jakie parametry zwracać uwagę?
W zależności od celu, do którego przeznaczony będzie laptop, wyróżniamy kilka parametrów charakteryzujących poszczególne podzespoły umieszczone wewnątrz sprzętu. Do podstawowych zdecydowanie zalicza się taktowanie oraz liczbę rdzeni procesora. Wartości te odpowiadają wydajności pracy przy dużej liczbie działających procesów.
W kwestii prowadzenia biznesu przydatny okaże się dużych rozmiarów dysk twardy, najlepiej SSD. Przez urządzenia elektroniczne przechodzi wtedy spora liczba dokumentów, więc zapotrzebowanie na pamięć trwałą jest wysokie. Nie mniej ważna jest także pamięć operacyjna, czyli RAM. To ona odpowiada za prędkość wykonywania bieżących operacji i archiwizowanie treści, które nie zostały jeszcze zapisane.
Ostatnim parametrem rzeczywiście mającym wpływ na wykonywanie operacji biznesowych jest pojemność baterii. Trzeba przyznać, że prowadząc firmę często korzysta się z opcji work & travel, a więc długa żywotność sprzętu bez ładowania jest wtedy koniecznością.
Przykłady dobrych laptopów firmowych
Typy sprzętów w zależności od parametrów różnią się od siebie ceną. Przedziały cenowe są niekiedy uwarunkowane także markami. Prawdę mówiąc, dobrej klasy laptopy biznesowe możemy nabyć już w granicach od 4 000 zł do 6 000 zł.
Świetnym tego przykładem może być laptop HP ENVY x360. Sprzęt cechuje się wysoką wydajnością procesora, a także dużą pamięcią RAM. Dobrze spisuje się w pracy przy wielu otwartych operacjach oraz dzięki metalowej obudowie trudno o jego uszkodzenie w czasie podróży.
Do laptopów z wyższej półki cenowej zaliczyć możemy model HP ENVY 1538V19EA. Dysk SSD o pojemności 1 TB gwarantuje bezproblemowe przechowywanie danych oraz zapewnia szybką reakcję przy włączaniu całego urządzenia. Komputer wyposażony jest również w wysokiej klasy kartę graficzną, co doskonale sprawdza się w branżach związanych z projektowaniem stron internetowych czy tworzeniem grafiki.
Co jeszcze przyda się w kwestii laptopa biznesowego?
Często zapominaną kwestią w kontekście doboru laptopa jest liczba i obecność konkretnych złączy. Przykładowo, organizując spotkanie z kontrahentem, chcielibyśmy zaprezentować pewien model biznesowy. Często robimy to w sposób prezentacji złożonej z kilku slajdów, gdzie podłączamy nasz laptop do projektora lub telewizora. Niestety, taka czynność jest niemożliwa bez złącza HDMI (nie biorąc pod uwagę przejściówek).
Niektórzy korzystają także z napędów CD bądź DVD. Takowe jednak nie zawsze są montowane szczególnie w nowoczesnych laptopach. Ograniczona liczba portów USB czy LAN również może utrudnić pracę na danych jednostkach.
Wybierając laptop biznesowy, pamiętaj o zwróceniu uwagi na parametry sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia przeznaczenia laptopa biznesowego, ponieważ inny sprzęt przyda się do prac graficznych, a jeszcze inny do prac rachunkowych.