Wraz z rosnącą popularnością dronów w ostatnich latach – wraz z eksplozją rynku dronów konsumenckich – coraz więcej osób sięga po te łatwe w pilotażu inteligentne urządzenia, aby filmować swoje wyczyny na świeżym powietrzu. Ale wraz z pojawieniem się tych niedrogich i przenośnych maszyn pojawiła się potrzeba regulacji, która dotyczy praktycznie każdego drona, który nie jest zabawką. Drony, zwane również bezzałogowymi systemami powietrznymi to rodzaj samolotów bez ludzkiego pilota na pokładzie; są one sterowane przez operatora na ziemi.
Kiedy wymagana jest licencja na drona?
Drony w ostatnich latach zyskały na popularności i są obecnie wykorzystywane do operacji wojskowych, inspekcji lotniczych, dostaw i wysyłki, fotografii i nie tylko. Istnieje mnóstwo dronów rekreacyjnych, których możesz używać do zabawy – wiele z nich ma wbudowane kamery. Są to mniejsze drony przeznaczone do użytku osobistego. Nie używasz ich do pracy, ani nie dostajesz pieniędzy za latanie nimi. Kiedy wymagana jest licencja na drona?
Licencja jest obowiązkowa dla każdego, kto używa drona o masie od 250 gramów wzwyż, czy to w celach hobbystycznych, czy biznesowych. Mówi o tym europejskie rozporządzenie, które oficjalnie weszło w życie 31 grudnia 2020 roku. Do tego dnia licencja była wymagana również na latanie dronami o masie poniżej 250 gramów, pod warunkiem jednak, że były one wykorzystywane profesjonalnie. Nowe rozporządzenie zlikwidowało więc z jednej strony rozróżnienie na użytek rekreacyjny i profesjonalny, a z drugiej strony zwolniło z obowiązku uzyskania licencji każdego, kto używa do pracy drona o masie od 0 do 249 gramów.
Uzyskanie licencji na latanie dronem odbywa się albo poprzez zdanie egzaminu online, albo przez odbycie kursu na pilota drona, który zawsze musi być wydany przez Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kurs online na drony do operacji krytycznych jest skierowany do niewielkiej grupy profesjonalistów, reprezentujących zupełnie inny krąg odbiorców niż amatorzy, którzy być może po raz pierwszy wkraczają w świat dronów.
Kurs na drona — jak wygląda?
Lekcje dronów to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o dronach, ich cechach, najlepszych ustawieniach, bezpiecznym pilotażu i zasadach. Sprawdzone w czasie doświadczenie pilotów pozwoli Ci zdobyć wiele życiowych doświadczeń od najlepszych pilotów dronów! Wielu z Was zapewne marzyło o tym, aby zostać pilotem i latać w przestworzach. Podczas lekcji z pewnością obudzisz w sobie instynkt pilota. Podczas zabawy będzie można wypróbować dwa różne profesjonalne bezzałogowe statki powietrzne. Omówisz z pilotami specyfikę, różnice i zalety ich kontroli. Aby zdać egzamin, należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 75% pytań.
Egzamin składa się z następujących tematów: bezpieczeństwo lotu, ograniczenia przestrzeni powietrznej, regulacje lotnicze, ograniczenia ludzkie, procedury operacyjne, prywatność i ochrona danych, ubezpieczenia, bezpieczeństwo. Nie ma limitu ilości podejść do egzaminu, ale niezaliczenie egzaminu będzie wymagało powtórzenia całego szkolenia i ponownego przystąpienia do egzaminu. W przypadku zdania egzaminu otrzymujesz certyfikat, który jest ważny przez 5 lat od daty wydania.
Więcej dowiesz się na: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/vlos/