Dostęp do internetu we współczesnym świecie to absolutnie kluczowa kwestia, bo dzięki niemu możemy pracować, uczyć się czy korzystać z rozrywki. Ciężko sobie wyobrazić, że można bez niego funkcjonować. Rozwija się niezwykle dynamicznie, co wpływa na jego większą szybkość. I właśnie powszechnie dziś znana technologia 3G odchodzi do lamusa i zostanie zastąpiona przez nowocześniejszą technologię. Wiele osób zastanawia się wobec tego, jak przygotować się na wyłączenie 3G w Polsce?
Spis treści
Żegnamy 3G i czekamy na 5G!
Zmiany bywają dobre i często są po prostu niezbędne, niemniej ciężko się do niektórych z nich zaadoptować. Głównie dlatego, że bywają dość fundamentalne i wprowadzają zamęt do codzienności. Koniec telefonii 3G można właśnie zaliczyć do tego rodzaju zmian. Mimo że to żadna rewolucja, a raczej naturalna kontynuacja rozwoju, to jednak dla wielu osób może być problematyczna. Każdy, kto nie jest gotowy na wyłączenie 3G, powinien zacząć przyzwyczajać się do tej myśli, bo koniec technologii 3G to kwestia czasu. Nie ma wątpliwości, że to dość duża miana dla telekomów, ale i wielu użytkowników, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio się do tego przygotować.
Zamiast 3G wszyscy już za niedługi czas będziemy korzystać z 4G i w dalszej perspektywie 5G. To trend obecny na całym świecie, gdzie w wielu krajach uruchamia się coraz więcej rdzeni 5G odpowiedzialnych za zarządzania wszystkimi mobilnymi połączeniami głosowymi, internetowymi oraz transmisją danych. Każde z państw musi jednak być przygotowane na najważniejsze czynniki jak dostępność 5G w poszczególnych częstotliwościach (a więc w paśmie niskim, średnim i wysokim), wdrożenie usług przez operatorów i komercjalizacja technologii.
3G – dlaczego to koniec?
Można sobie zadać pytanie – dlaczego odchodzi się od 3G, skoro do tej pory ta technologia dość dobrze spełniała swoje zadanie. Trend światowy to jedno, ale głównie chodzi tu o częstotliwości, wynikające z tego, że operatorzy dysponują ograniczonymi zakresami pasm. Nie są w stanie więc włączać technologii 4G i 5G, gdzie tylko chcą, lecz muszą wygospodarować na to przestrzeń. To więc niejako dylemat zerojedynkowy – albo pozostajemy przy starej technologii, coraz mniej przystającej do zmieniającego się świata, albo inwestujemy w nowocześniejsze rozwiązania. Półśrodków tu nie ma, więc wybór wydaje się oczywisty.
Wyłączenie 3G – czy trzeba się bać?
Jak wspomnieliśmy, każda zmiana wywołuje pewne reakcje, bardzo często związane ze strachem i niepewnością. W przypadku 3G też tak jest, dlatego też warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy i jest się czego bać? Jak najbardziej nie, bo technologia 4G i 5G zapewnia dużo więcej, zarówno gdy mowa o połączeniach głosowych, jak i internecie. Jeśli mowa o pierwszym z wymienionych aspektów, to powinniśmy wiedzieć, że za sprawą technologii VoLTE (dostępnej w 4G) klient zyskuje zdecydowanie lepszą jakość rozmów. To samo powiemy o transmisji danych, która będzie po prostu szybsza i to dla większej liczby użytkowników w całej Polsce, także w tych miejscach, gdzie wcześniej były z tym problemy. Można więc powiedzieć, że tam, gdzie dzisiaj ciężko surfować po necie, za jakiś czas nie będzie tego rodzaju komplikacji.
Koniec z 3G – jakie będą konsekwencje?
Jak widać, nie ma się czego obawiać, a jedyne konsekwencje związane są z tym, że niektóre urządzenia ze starszymi kartami SIM nie będą po prostu w stanie połączyć się z siecią. Ale odnosi się to do naprawdę tylko takich sprzętów, które są już w użyciu dość długo, mniej więcej od 2017 roku. Trzeba też wiedzieć, że trudności z siecią mogą odnosić się do niektórych urządzeń – medycznych czy systemów alarmowych. Jak jednak przekonują operatorzy telefonii komórkowej, nie ma obaw, że zmiany nastąpią gwałtownie, “z dnia na dzień”, gdyż będą wprowadzane stopniowo. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami takich sprzętów, warto pomyśleć nad ich wymianą na nowsze, żeby nie zostać przykro zaskoczonym, gdy sieć 3G faktycznie odejdzie do lamusa. Pamiętajmy jednocześnie, że to samo dotyczy kart SIM, jakie obsługują starszy standard połączeń.
Przestaw kurs na 5G!
W ten sam sposób powinniśmy pomyśleć o wyborze firmy, która zapewni nam dostęp do sieci 5G. Najważniejsze, by internet mobilny działał bez zarzutu, ale również, aby jego cena nie była zbyt wygórowana. Biorąc to pod uwagę, polecamy polską markę – OTVARTA. Ma duże doświadczenie, bo na rynku telekomunikacyjnym działa od 2004 roku, zapewnia atrakcyjne abonamenty na czas nieokreślony. Jako jeden z pierwszych operatorów udostępnił technologię 5G, co warto mieć na uwadze wobec nadchodzących zmian związanych z wygaszeniem technologii 3G.
OTVARTA (https://otvarta.pl/) uruchomiła w maju 2020 roku dla swoich abonamentów nowy standard dostępu do sieci w technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Dzięki tej nowej technologii można korzystać z szybkiego internetu z prędkością do 600 Mb/s. Co ważne, sieć 5G jest cały czas rozbudowywana, czego potwierdzeniem sukcesywna budowa nowych nadajników. Obecnie są w ponad 160 miejscowościach we wszystkich województwach, a już wkrótce swoim zasięgiem obejmą połowę mieszkańców Polski!
Bez wątpienia, wdrożenie sieci 3G na terenie naszego kraju było prawdziwą rewolucją, ale szybki rozwój technologiczny wymaga stosowania jeszcze nowszych rozwiązań, które są odpowiedzią na wymagania zmieniającego się świata. Warto być dobrze i odpowiednio wcześniej przygotowanym na to, co przed nami.