Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia ekranów są folie ochronne. Sprawdzają się zwłaszcza w urządzeniach mobilnych z dotykowym interfejsem. Jednak nie są to jedyne formy ochrony przed kurzem i skutkami uderzeń mechanicznych. Poniżej opisano więcej rozwiązań stosowanych przez producentów ekranów.
Spis treści
Fabryczne zabezpieczanie wyświetlaczy dotykowych – szkło hartowane
Każdy producent wypuszczający na rynek swoje urządzenia elektroniczne chce zabezpieczyć je w najlepszy możliwy sposób. Dlatego nie dziwi, że obecnie wiele firm stosuje szkło hartowane chemicznie. Na skutek utwardzania przez jony sodu dochodzi do ulepszenia wytrzymałości materiału na uszkodzenia mechaniczne w tym upadki lub zarysowania. Przykłady takiej ochrony można spotkać w popularnych urządzeniach użytkowych, takich jak smartwatche, smartfony czy tablety. Warto pamiętać, że im większa jest powierzchnia ekranu, tym trudniej zabezpieczyć go przed konsekwencjami uszkodzeń mechanicznych.
Inne metody zabezpieczania wyświetlaczy stosowane przez producentów to zastosowanie kilku warstw szkła. Ma to zastosowanie np. w wyświetlaczach USEM EPD. Znajdują się w nich dwie warstwy szkła, pomiędzy którymi zastosowano laminat z filtrem UV. Taka konstrukcja zabezpiecza ekran z e-papieru przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego i ochrania urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Bonding optyczny ekranów
Technologia ta polega na zastosowaniu kleju optycznego do łączenia ekranu z panelem dotykowym. Może też posłużyć do zespolenia wyświetlacza z powłokami zabezpieczającymi typu AG, AR czy HC. W kontekście ochrony urządzenia bonding optyczny zapewnia zabezpieczenie przed wpływem kurzu, wilgoci, czy uszkodzeń mechanicznych. Warstwy są uszczelnione klejem, w który nie może wniknąć woda czy pęcherze powietrza z zanieczyszczeniami. Dodatkowo technologia ta pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia ochrony przed naciskiem nawet do 2J (dżuli).
Dodatkowe zabezpieczenie ekranów użytkowych – folia i szkło hybrydowe
Niektórzy użytkownicy decydują się na dodatkową ochronę zapewnianą przez producentów. Wiedzą oni bowiem, że nawet najlepsze hartowane szkło fabrycznie nakładane na urządzenie nie da 100-procentowej ochrony. Dlatego do produktów dodawane są np. folie ochronne. To niezwykle cienkie przezroczyste elementy, które nakleja się na wyświetlacz metodą na mokro przy pomocy dodatkowego preparatu. Folie ochronne są elastyczne i mogą pokrywać nie tylko płaskie, ale też delikatnie zakrzywione elementy ekranu.
Innym rozwiązaniem jest szkło hybrydowe. To połączenie folii ochronnej ze szkłem hartowanym. Cechuje je elastyczność folii i wytrzymałość szkła. Bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika (i producenta) jest to, że zabezpieczenie hybrydowe uniemożliwia roztrzaskanie się szkła na wiele drobnych elementów. To bezpieczne rozwiązanie w przypadku nagłego upadku ekranu z dużej wysokości.
Nie da się ukryć, że zabezpieczenia ekranów przez producentów stają się coraz lepsze. Warto pamiętać o wyborze profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednio zabezpieczonymi produktami.