Czytniki kodów kreskowych stanowią duże ułatwienie w przemyśle, handlu, firmach i instytucjach. Służą do skanowania znaków i automatycznego wprowadzania kryjących się pod nimi danych do systemu. Dzięki czytnikom przyśpiesza się procesy i eliminuje ryzyko popełnienia błędów. Akcesoria te są lekkie, poręczne i oferowane w przystępnych cenach, dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować. Gdzie są powszechnie wykorzystywane i jakie są ich rodzaje?
Przeznaczenie czytników kodów kreskowych
Czytniki i skanery kodów kreskowych doskonale sprawdzają się w wielu obszarach działalności gospodarczej, zwłaszcza związanej z produkcją, handlem i logistyką. Stanowią część systemu automatycznej identyfikacji i wpływają na szybkość, efektywność i bezpieczeństwo pracy. Umożliwiają sprawne skanowanie produktów w sklepach, magazynach i hurtowniach. Ułatwiają usystematyzowanie towarów w systemie. Błyskawicznie wprowadzają ceny produktów i są niezastąpione w trakcie sprzedaży i inwentaryzacji.
Wykorzystywane są jednak nie tylko w sklepach internetowych i większych marketach, gdzie bardzo ułatwiają sprzedaż. Czytniki kodów używa się też w hotelach, bibliotekach, siłowniach, placówkach medycznych, urzędach, biurach i różnego typu systemach bezpieczeństwa. Powszechnie stosowane są firmach kurierskich i szeroko pojętej logistyce. Czytniki świetnie radzą sobie z odczytywaniem danych nadrukowanych na etykietach towarów, okładkach książek, dokumentach przewozowych, karnetach czy kartach magnetycznych. Więcej na temat ich przeznaczenia można przeczytać tutaj: https://general-id.pl/czytniki.
Działanie i typy czytników kodów kreskowych
Czytniki odczytują dane zapisane w postaci kodu kreskowego lub kodu 2D. Dostępne są urządzenia diodowe lub laserowe. Ich wybór powinien być dostosowany do konkretnych celów. Kod kreskowy odczytywany jest na zasadzie skanowania. Skanery diodowe, wyposażone w matrycę ledową, lepiej odczytują uszkodzone kody i są bardziej energooszczędne. Natomiast skanery laserowe działają na zasadzie odbijanego od lustra światła laserowego. Są one szybsze i lepiej odczytują kody z większej odległości.
Czytniki kodów dzieli się też na stacjonarne przewodowe, bezprzewodowe i przemysłowe. Decydując się na zakup urządzenia, trzeba uwzględnić miejsce użytkowania, preferowany zasięg i szybkość pracy skanera, a także rodzaj, jakość i ilość kodów kreskowych, które będą skanowane.
Przewodowe czytniki stacjonarne łączą się z system w sposób tradycyjny, czyli za pomocą kabla. Mobilne czytniki bezprzewodowe mają wbudowane zasilanie i łączą się z systemem zdalnie poprzez WiFi lub Bluetooth. Trzeba wiedzieć, że mają one zasięg działania ograniczony do kilkuset metrów. Najbardziej zaawansowane czytniki przemysłowe są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Używane są w dużych magazynach, hurtowniach czy na halach przemysłowych.
Czytniki kodów kreskowych są trwałe, łatwe w obsłudze i precyzyjne. Na pewno każdy pracownik sobie z nimi poradzi. Wybierając czytnik do firmy, warto korzystać z ofert wyspecjalizowanych sklepów.