AplikacjeKilka dobrych aplikacji do robienia i obsługi zdjęć

Maciej Kulesa21 stycznia 2012221 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/camera360.jpg

Kto używa wbudowanej aplikacji do robienia zdjęć w Androidzie ręka w górę? Pewnie mało osób jest takich. Wiadomo, że wbudowane możliwości aparatu są znikome. Dopiero jak podmienimy aplikację to możemy odkrywać nowe funkcje. Pewnie wiele osób słyszało o tych aplikacjach, które przedstawię, ale są też tacy, którzy nie mieli z nimi do czynienia.

Co prawda, telefon nie zastąpi jeszcze aparatu, ale warto mieć aplikacje tego pokroju zainstalowane na urządzeniu. Należę do osób, które wolą tradycyjny aparat i ten wbudowany w telefon staram używać się tylko w ostateczności. Jednak nie ma możliwości aby każdy nosił aparat i niektórzy używają tylko telefonów. To właśnie po to powstają te aplikacje.

Zacznę od dwóch aplikacji, które sam używam. Pierwszą z nich jest Camera 360. Jest to chyba najlepsza darmowa aplikacja do zdjęć. Posiada sporo efektów, między innymi takich jak: Retro, Effect, Art of Black and White, Back to 1839. Autorzy chwalą się, że HDR jest lepszy niż ten w iPhonie. Nie wiem, nie mi to oceniać, nie sprawdzałem jak to jest w produkcie Apple. Jednak ten w Camera 360 nie jest zły. Możemy HDR użyć na dwa sposoby: Heavy i Light. Znajdziemy tutaj również efekt tilt-shift i colour-shift. Ten pierwszy pozwala uzyskać ciekawe zdjęcia. Za pomocą tego trybu można uzyskać specyficzny efekt makiety. Menu aplikacji jest trochę chaotyczne, ale po kilku minutach załapiemy co i jak. Wydaję mi się, że czasami jest problem z ostrością na zdjęciach, ale może tylko się czepiam. Plusem jest też to, że można wyłączyć dźwięk migawki.

Drugą aplikacją, którą używam jest Camera ZOOM FX. Tutaj mamy do czynienia z płatną aplikacją, ale niedrogą bo można nabyć ją już za 9,28 zł. Na moje oko, zdjęcia wyglądają lepiej niż w przypadku Camera 360. Jednak żeby ocenić fachowo to musielibyśmy oddać te dwie aplikacja w ręce osób, którzy testują jakość zdjęć. Tak czy inaczej, mi się bardziej podobają zdjęcia z Camera ZOOM FX. W aplikacji tej mamy podobne funkcje co w Camera 360. Dodatkowo jednak istnieje stworzenie kolaży z czterech zdjęć. Jest również możliwość wyzwalania migawki za pomocą dźwięku. Jeśli mikrofon wykryje jakiś krzyk, odgłos to ZOOM FX wykona wtedy zdjęcie. W aplikacji mamy dostępnych ponad 40 efektów. Dodatkowo możemy pobrać inne z Android Market. Dostępne mamy dodatkowe ramki, efekty, animacje migawki, znane osoby, które możemy wkleić do robionej fotki. Ta ostatnia funkcja wygląda średnio, ale zabawa może być fajna. W Camera ZOOM FX możemy brać udział w konkursach na najlepsze zdjęcie. Osoba, która zostanie wybrana wygrywa 100 dolarów. Nie wiem czy konkurs obowiązuje na terenie naszego kraju, nie czytałem regulaminu.

Osoby, które lubią tworzyć kolaże to na pewno przypadnie do gustu Photo Grid. Jest to najlepszy program do tworzenia takich efektów. Nie spotkałem się z podobnym programem co miałby tyle możliwości. Możemy tworzyć kolaż nawet z nieograniczonej ilości zdjęć. Jednak podczas kilku prób wyskakiwała mi wiadomość o pełnej pamięci i proszono mnie o wyczyszczenie jej. Tworznie kolaży jest banalnie proste. Wystarczy, że wybierzemy ilość zdjęć (lub nieograniczona) i rodzaj kolaży. Po wybraniu zdjęć pojawi się oczekiwany kolaż w ramce. Ramkę możemy zmienić dotykając zdjęć, natomiast poprzez potrząśnięcie telefonem zmieni nam się układ fotek. Prościej się już nie da. Co jeśli zdjęcie przesunęło się gdy dodaliśmy je? Nic straconego. Wystarczy wejść w edycję. Poszczególne zdjęcia możemy przesuwać we wszystkie strony, obracać, dodawać proste efekty itd. Na prawdę, aplikacja daje spore możliwości i jest banalnie prosta w użytku. Niestety nie jest w języku polskim. Zresztą tak samo jak wcześniejsze opisane aplikacje. Photo Grid mogę polecić z czystym sumieniem. Nie ma tam może porażającej ilości efektów, ale do tworzenia obrazu z kilku zdjęć nie ma chyba konkurentów. Przynajmniej mi się nie udało na taką aplikację na razie trafić.

Osoby, które lubią proste programy i efekt starych zdjęć na pewno będą zadowolone z Retro Camera. Nie znajdziemy tam zaawansowanych ustawień. Po prostu proste efekty, które pozwolą przekształcić nam zdjęcie w fotografię sprzed lat. Wygląd aplikacji też nawiązuje do minionych lat. Autorzy inspirowali się klasycznymi aparatami: Polaroid, Holga, Diana itd. W aplikacji możemy zmieniać sobie wygląd interfejsu. Autorzy dali nam do wyboru kilka efektów. Aplikacja jest zupełnie za darmo więc można ją wypróbować. W Android Market jest również wersja płatna, ale nie kupowałem jej więc nie wiem jakie są różnice. Nie znalazłem różnić również na stronie programistów.

Są jeszcze aplikacje do łączenia zdjęć w panoramę. Sam kupiłem jeden. Moim wyborem była aplikacja Pano. Na szczęście udało mi się trafić na nią w promocji za 0,33 zł :) Zraziłem się mocno do tej aplikacji. Tylko raz połączyło mi zdjęcia w panoramę. Próbowałem na wiele sposobów. Nawet wykonując zdjęcie ze stołu, nie z ręki. Nic z tego. Po za tym, aplikacja obniżała rozdzielczość zdjęcia. Teraz jak próbuję wykonać panoramę to aplikacja zawiesza się i każe się zamknąć. Z tego co czytałem na internecie to nie jestem jedyną osobą. Jednak osoby, którym działa Pano są zadowoleni. Pomijając to, że zmniejsza rozdzielczość. Jednak czy warto ryzykować za 9,92 zł? Moim zdaniem nie. Nie kupiłbym jej ponownie nawet za 33 grosze.

Każdy z was pewnie wie, że istnieje taka aplikacja jak Photoshop Express na Androida. Więc nie będę opisywał jej możliwości. Są jednak aplikacje, które mogą przypaść do większej ilości użytkowników. Do takiego grona na pewno zalicza się PicsArt. Aplikacja daje ogromne możliwości edycji po wykonaniu zdjęcia. Co najważniejsze, jest w języku polskim. Każdy sobie z nią poradzi. PicsArt (dawniej PicsIn Photo Studio) łączy w sobie najlepsze cechy wielu aplikacji. Jest jednym z najlepszych edytorów do fotografii na Androida. Aplikacja jest dostępna w Android Market za darmo.

Na koniec wypadałoby przedstawić kilka tytułów do zarządzania wykonanymi i obrobionymi zdjęciami. Oczywiście w Android Market również wbudowana jest galeria zdjęć. Tutaj nie można się za bardzo do czego przyczepić. Jest tam wszystko to czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Jeśli jednak chcielibyśmy użyć innej aplikacji do galerii zdjęć to mogę polecić dwie: QuickPic i Smart Gallery. Nie każdemu może podobać się ta wbudowana domyślnie w Androidzie. Zawsze istnieje alternatywa.

Oczywiście w Android Market znajdziecie więcej dobrych aplikacji do fotografii. Na pewno w tym roku dojdą nowe godne uwagi. Dlatego piszcie jakich wy używacie. Może ktoś chce zrobić swoją listę i podzielić się nią na blogu.

2 comments

  • Mar Garett

    30 maja 2014 at 19:49

    Ja mogę polecić dwie ciekawe apki.

    Pierwsza to Groopic – prosta apka pozwalająca robić zdjęcia, na których widać także fotografującego – dzięki specjalnemu filtrowi najpierw foto robi jedna osoba, później druga i są łączone. Naprawdę fajna i przydatna rzecz.

    Kolejna, to program do obróbki, jakiego używam. Jest to Pics Play Pro – bardzo rozbudowany, ale przejrzysty i prosty w obsłudze. Ma wszystk czego trzeba. Bardzo intuicyjny i przede wszystkim szybki – inne wypadały w testach dość wolno.

    Polecam zajrzeć na stronę http://yourapps.info/aplikacje-na-androida – tam można znaleźć recenzje przedstawionych przeze mnie aplikacji, no i tysiąca innych użytecznych rzeczy – ja co chwilę coś ciekawego tam wynajduję :)

    Reply

  • MajaMIsS

    19 listopada 2013 at 14:35

    Yyy… lol?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}