AplikacjeGoogleJak korzystać na Androidzie z Map Google w trybie offline

Maciej Kulesa16 lipca 2014110 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/google-maps.jpg

google maps

Często korzystam z Map Google i żałuję, że nie wykonałem kroków, które za chwilę przedstawię, przed wylotem na wycieczkę. Nie odkryję Ameryki umieszczając ten wpis, ale wiem, że kilka osób mają z tym problem. Przynajmniej te, które znam, a może być ich więcej.
Najlepszym momentem na skorzystanie z Map Google w trybie offline jest właśnie zagraniczna wycieczka. Po co narażać się na kosmiczne rachunki z transmisji danych w roamingu? Na tę chwilę (od 1 lipca) obniżono koszty połączeń w roamingu, ale z internetem musimy jeszcze poczekać. Są dwa sposoby: albo korzystacie z płatnych map offline, albo zapisujecie obszary w Mapach Google.

Pierwsze co trzeba zrobić to zlokalizować interesujący nas obszar. Jako przykład posłużył mi Poznań. Gdy już namierzycie wybraną miejscowość to musicie przytrzymać na niej palec, tak aby pojawiła się czerwona pinezka. Gdy pojawi się adres to wybierzcie go.

Screenshot_2014-07-16-20-35-25 Screenshot_2014-07-16-20-35-40

 

Nie musisz zapisywać tylko małych obszarów. Do pamięci można zrzucić większe miasta. Podobno nie da się zapisać miast pokroju Nowy Jork, ale kto jadąc do USA będzie zapisywał offline takie miasta? Ze spokojem zapiszemy miasta wielkości Warszawa, Kraków i trochę większe. Wystarczy oddalić mapę, tak żeby na widoku był cały obszar aglomeracji.

Screenshot_2014-07-16-20-35-55Screenshot_2014-07-16-20-36-08

 

Po zapisaniu pliku na urządzeniu, kliknij ikonę z postacią (obok paska wyszukiwania), aby dostać się do swojego profilu. Od teraz, nawet jeśli nie jesteś podłączony do Wi-Fi/roaming danych będzie mógł uzyskać dostęp do tej mapy w „Mapy offline”. Zakładka ta znajduje się na samym dole twojego profilu.

Screenshot_2014-07-16-20-36-31Istnieją pewne ograniczenia w funkcjonalności map offline. Przede wszystkim chodzi, tak jak wspominałem, o wielkość miast, które chcemy zapisać. Na przykład Nowy Jork i okolice to trochę dużo za dużo aby zapisać w pamięci podręcznej. Wtedy trzeba zapisywać wybrane obszary i przełączać się między nimi.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że mapy offline nie wchodzą w skład nawigacji Google. Nie mogą zostać wykorzystane podczas wyszukiwania trasy. Dlatego, jeśli planujecie dłuższe podróże, szczególnie samochodem, to nie opierajcie się tylko na tym rozwiązaniu.
Nie liczcie również, że mapy offline będą wiecznie przechowywane w waszym urządzeniu. Po 30 dniach zostaną one usunięte. To jest największy minus tego rozwiązania. Nie wiem jaki cel jest kasowania map.

 

One comment

  • Kacper

    30 listopada 2015 at 00:02

    Ostatnio znalezione. http://androidmapa.pl Mają ciekawy interfejs i jak na razie mapa dla androida za darmo.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.