No więc jestem po pierwszych testach nowego zegarka LG G Watch z najnowszym systemem mobilnym Android Wear od Google dla inteligentnych zegarków Smartwatch. Co prawda Android Wear jest bardzo młodym systemem i dopiero raczkuje, więc dajmy mu jeszcze trochę szans i czasu zanim zaczniemy go bezlitośnie poniżać. Ja tego robić nie będę, dlatego też chciałem wam przedstawić na początku małe wady, które mogą nam przeszkadzać podczas użytkowania zegarka LG G Watch.
ANDROID WEAR I JEGO ROLA
Głównym założeniem systemu Android Wear jest przekazywanie powiadomień z telefonu na nasz zegarek, w postaci kart, które bez problemu wyświetlą większą cześć zawartości powiadomienia. Dadzą nam także możliwość odpowiedzi poprzez funkcję głosową, usunięcia powiadomienia, czy wyświetlenie go na telefonie. Oprócz tego, Android Wear potrafi odebrać, odrzuć przychodzące połączenia. Dodatkowo jest opcja wysłania szybkiej wiadomości SMS do dzwoniącego. Ważnym elementem jest także wysyłanie wiadomości e-mail czy SMS do odbiorcy z naszej listy kontaktów znajdującej się na telefonie. Wszystko to oczywiście odbywa się przez inteligentny zegarek z systemem Android Wear, przy użyciu komend głosowych.
MAŁE WADY ZEGARKA LG G WATCH
Pierwsza wada (niestety) jaka nasuwa mi się na myśl podczas testów, to brak wsparcia dla języka polskiego. Zaraz po pierwszym włączeniu zegarka nie ma opcji wyboru języka polskiego. Jest to dość duża wada dla użytkowników smartwatch z Android Wear w Polsce, ponieważ głównym założeniem było i jest korzystanie z tego systemu dzięki funkcjom głosowym, czyli tzw. Hands Free. Poprzez brak wsparcia komend głosowych w języku Polskim, wiele funkcji zegarka jest dla nas po prostu niedostępnych, jak np. „Zadzwoń do Tata/Mama/Żony/Męża” lub „Napisz wiadomość do…”, ” Nawiguj do…” itd. A szkoda, bo te funkcje przydały by się najbardziej każdemu posiadaczowi LG G Watch w Polsce lub innego smartwatch-a zasilanego Android Wear.
Drugą, ale mniejszą, wadą jest brak wbudowanej kamery, która przydałaby się do kręcenia szybkich filmów bez potrzeby wyciągania telefonu z kieszeni. Takie rozwiązanie miało już miejsce w Samsung Galaxy Gear 1 i 2, gdzie mieliśmy do dyspozycji kamerę o rozdzielczości 1.9 MP (dla Galaxy Gear 1), która zresztą całkiem przyzwoicie spełniała swoje zadanie. Brak kamery nie jest dla mnie osobiście straszną wadą tego zegarka, ale gdyby się w nim znalazła to bym się wcale nie pogniewał. Do większych wad zaliczam jednak brak wbudowanego głośnika. Wielka szkoda, bo przez to rozmowy telefoniczne bezpośrednio przez zegarek są niestety niemożliwe, tak samo jak np. odsłuchanie automatycznej sekretarki czy notatki głosowej. Chcąc się przed tym ratować musimy uzbroić się dodatkowo w zestaw słuchawkowy bluetooth.
Mając na uwagę bezpieczeństwo wyświetlacza naszego zegarka, który w praktyce nie jest tak odporny na rysy, radzę zaopatrzyć się w samoprzylepną przeźroczystą folię ochronną. Zapewni nam ona spokój ducha oraz wyświetlacz wolny od rys, kurzu a także zamortyzuje ewentualny upadek. Folie ochronne możemy kupić na Ebay, gdzie otrzymamy 6 sztuk folii za cenę 2 Euro.
2 comments
cinia
23 sierpnia 2014 at 23:14
Z tymi punktami za baterie to chyba przesada.
Maciej Kulesa
23 sierpnia 2014 at 23:45
Sorki, już poprawione. Wkradł się błąd. Bateria miała otrzymać ocenę 5/10.