Stało się, mapy Nokii pojawiły się na system Android. Co prawda, Here Maps nie są jeszcze dostępne oficjalnie na system Google, ale od czego są użytkownicy, którzy wrzucają źródło do internetu. To właśnie za ich sprawą możemy cieszyć się już nawigacją Nokii. Moim zdaniem jest to najlepsza darmowa aplikacja z mapami, która kiedykolwiek ujrzała światło dzienne.
Spis treści
Here na Androida
Aplikacji możecie używać bez logowania, czy zakładania konta, ale ma to swoje minusy. Przede wszystkim nie będziecie mogli ściągać map offline. Dlatego też, warto założyć konto w bardzo szybki sposób – logowanie może odbyć się za pomocą konta Facebook. Jeśli nie posiadacie takiego – co znaczy, że jesteście aspołeczni – to możecie skorzystać z klasycznej rejestracji. Paczka z mapami polski waży prawie 500 MB, ale na szczęście pobiera się bardzo szybko.
Paczkę z plikami możecie pobrać z tego źródła. Pamiętajcie, że nie jest to oficjalne źródło, ale w moim przypadku sprawdza się idealnie. Znalazłem informacje, że Here potrafią wariować na urządzeniach Samsunga. Dlatego też, jeśli jesteś posiadaczem sprzętu tej marki, zastanów się dwa razy czy instalować Here na Androida.
Tryb Maps
Jest to tryb zwykłej mapy, która może być wyświetlana z warstwami: satelity, transportu i ruchu ulicznego. Pomimo tego, że aplikacja nie jest dostępna w języku polskim, to transport publiczny i ruch drogowy jest uwzględniony w Here. W tym trybie, po naciśnięciu na swoją lokalizację, otrzymujemy dostęp do kolejnych funkcji: Drive, Collect i Glympse.
Drive przenosi nas do nawigacji samochodowej, o której za chwilę. Collect zapisuje adresy do naszej podręcznej listy, która później wyświetlana jest na lewej belce. Natomiast Glympse pozwala dzielić się naszym położeniem. Jest to serwis, który pozwala na udostępnianie naszej pozycji w czasie rzeczywistym. Możemy wybrać przez jaki czas nasza lokalizacja wyświetlana jest wybranym znajomym.
Tryb Drive
Tutaj dochodzimy do najważniejszej funkcji aplikacji Here. Jest to tryb nawigacji samochodowej, która cieszy się ogromną popularnością. W szczegółowych ustawieniach możemy określić różne parametry. W Ustawieniach mapy zmienić można widok z 3D na 2D i odwrotnie. Dalej mamy tryb nocny i dzienny, autozoom i widok budynków w 3D. W ustawieniach trasy możemy określić czy chcemy unikać płatnych dróg, promów, tuneli itp. Nie zabrakło również opcji głosowych, w których znajdziecie żeński głos po polsku. Wystarczy przejść do zakładki „Regular”.
Oczywiście, jeśli pobraliście którąkolwiek z map, możecie jej używać w trybie Offline. Tę opcję można uruchomić po lewej stronie, w rozwijanym menu. Moim zdaniem Here na Androida będzie hitem w Google Play, jak tylko się pojawi oficjalnie. Tymczasem zapraszam odważnych do pobierania aplikacji z nieoficjalnego źródła.
Mapy Here na Androida (plotki) mają być na wyłączność w urządzeniach Samsunga. Nie wiadomo czy pojawią się w sklepie Google Play, czy tylko w sklepie Samsunga.
9 comments
Tomek Potoka
2 października 2014 at 18:52
Miałem okazję korzystać z niej na LG G3, ale dzisiaj się wyexpirowała. Dwa dni używania to mało, jednak byłem zadowolony. Ciekawe w jakiej cenie pojawi się w Google Play (jeśli w ogóle).
Maciej Kulesa
2 października 2014 at 19:10
Nie wiem czy liczyłbym na pojawienie się jej w Google Play. Prędzej będzie na wyłączność w Samsungach. Tak jak wcześniej w Nokiach.
BuKoX
1 października 2014 at 10:44
Właśnie przestała dzialać: „THIS VERSION HAS EXPIRED”
regnar
1 października 2014 at 11:11
U mnie to samo. Wywala Cię do pulpitu?
BuKoX
1 października 2014 at 11:16
Tak. Ktoś to ewidentnie przyblokował. Nokia, MS albo może Samsung. Cholera wie. Pytanie czy to kiedykolwiek będzie legalne dla Androida bo jakby nie patrzeć to ostatni „ekskluziw” MS i jego Nokii, którego nie ma u konkurencji :)
regnar
1 października 2014 at 11:26
To się nabawiliśmy tą aplikacją :D
Asdf
1 października 2014 at 11:34
Musze, po pracy, sprawdzić u siebie.
Jezus
30 września 2014 at 17:50
Hmm u mnie na SGS4 mapy działają naprawdę świetnie. Pewnie ktoś ma samsunga zawalonego appkami i narzeka na działanie here. Co do samej mapy to szybkość działania została zachowana z pierwowzorem co jest wielką zaletą.
Maciej Kulesa
30 września 2014 at 20:43
Jednak da się zoptymalizować dobrze aplikację, która jest nawet rozbudowana. Same plusy wyciągnęli z aplikacji Windows Phone :)