Pozostałe urządzeniaTestyUrządzeniaFRITZ!Box 7490 – recenzja routera, który ma wszystko.

Maciej Kulesa6 listopada 2014219 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2014/11/fritzbox-promo-1024x480.jpg

Byłem zadowolony gdy otrzymałem możliwość sprawdzenia FRITZ!Box 7490. Jednak po otrzymaniu tego routera zdałem sobie sprawę, że nie jestem w stanie wykorzystać wszystkich jego możliwości i przez długi czas nie wiedziałem jak się zabrać do tego wszystkiego. FRITZ!Box 7490 jest urządzeniem niemieckiej firmy AVM, którą można śmiało nazwać liderem w tej branży za zachodnią granicą. Przekonałem się o tym osobiście gdy w centrum Berlina chciałem znaleźć dostępną sieć bezprzewodową. Na 12 dostępnych sieci 10 pracowało za sprawą urządzeń Fritz. Urządzenia AVM, na rynku niemieckim, są nie mniej popularne od produktów Apple na świecie.

O gustach się nie dyskutuje…

Jednak trzeba tutaj poruszyć temat wyglądu routera FRITZ!Box 7490. Jeśli już rzuciłem porównanie do produktów Apple, może na wyrost, a może nie, to warto zaznaczyć, że AVM nie stawia na wygląd zewnętrzny jak to robi „jabłko”. Różne skojarzenia mogą przychodzić do głowy jeśli spojrzymy na to urządzenie. Mi przypomina sprzęt z lat osiemdziesiątych, który kiepsko komponuje się z obecnymi urządzeniami w mieszkaniu. Ciężko nie zauważyć charakterystycznych płetw na górze routera. Można czepiać się wyglądu routera, ale nie można odmówić mu oryginalnego wyglądu.

Płetwy, które umieszczono na górze routera skrywają dwie anteny, ale moim zdaniem można było to rozwiązać trochę inaczej. Całość sprawia, na pierwszy rzut oka, wrażenie mało profesjonalnego sprzętu, a już na pewno nie takiego, za który trzeba zapłacić blisko 1000 zł. Na szczęście jest to tylko chwilowe wrażenie, bo po podłączeniu wiemy już z czym mamy do czynienia.
Z drugiej strony, firma AVM konsekwentnie korzysta z takiego wyglądu w swoich urządzeniach, co powoduje, że klienci rozpoznają tę markę bez problemu.

Na obudowie FRITZ!Box 7490 znajdziemy duże przyciski DECT i WLAN/WPS oraz diody informujące o pracy routera. Z lewej strony znajdziemy jeden port USB 3.0, który obsługuje pamięci, dyski, modemy i drukarki. Jednak z tyłu urządzenia mamy już komplet łączy, które na pewno zadowolą nawet wymagających użytkowników.

Główne parametry FRITZ!Box 7490

  • Łącze VDSL lub ADSL
  • All-IP, sieć stacjonarnej telefonii analogowej lub ISDN
  • 4 x Gigabit Ethernet, WAN przez port LAN 1
  • WLAN AC o prędkości do 1 300 Mbit/s
  • WLAN N o prędkości do 450 Mbit/s
  • 2 x USB 3.0 na nośniki pamięci i drukarki
  • Stacja bazowa DECT obsługująca nawet 6 urządzeń typu handheld
  • Magistrala ISDN-S₀ do telefonów ISDN lub centralki telefonicznej ISDN
  • 2 porty a/b na telefony analogowe, automatyczne sekretarki i faks

Warto też wspomnieć o gwarancji producenta, która wynosi 5 lat. Nie jest to powszechne rozwiązanie wśród producentów routerów.

Bo system jest ważny!

Zawsze twierdzę, że z dobrym sprzętem musi iść w parze dobre oprogramowanie. Tak tez jest w przypadku FRITZ!Box 7490, który ma wgrane oprogramowanie FRITZ!OS. Wiem, że w innych modelach możemy zastosować alternatywne oprogramowanie i uzyskać podobną funkcjonalność. Jednak w tym przypadku nie wiem czy jest taki sens, chociaż znajdą się osoby, które są innego zdania.
Trzeba zaznaczyć, że FRITZ!OS jest całkowicie w języku polskim. Jest to czysty i intuicyjny interfejs, który przynosi wiele możliwości.

Jeśli miałbym usprawiedliwiać cenę tego urządzenia, w przypadku zakupu do zastosowań domowych, to właśnie za sprawą systemu. Oczywiście są inne zalety tego routera, które podnoszą pułap cenowy, ale system FRITZ!OS jest czymś, co wyróżnia routery AVM na tle konkurencji. Każdy, ale to każdy użytkownik poradzi sobie z konfiguracją tego urządzenia, która nie może być już prostsza! Nie ma osoby, która nie poradzi sobie z pierwszym uruchomieniem. Konfigurator ten prowadzi nas za rękę tak, że mógłbym zaryzykować stwierdzeniem, że może go przejść nawet dziesięciolatek.

Nazwa sieci i hasło do niej są przypisane przez producenta domyślnie, ale możemy te ustawienia w każdej chwili zmienić. Dla początkujących użytkowników jest to rewelacyjna opcja, o której nie muszą pamiętać podczas konfigurowania urządzenia. Miałem mnóstwo przypadków, najczęściej wśród znajomych, którzy nieodpowiednio zabezpieczali swoje urządzenia przed atakiem osób trzecich. FRITZ!Box domyślnie chroni nas przed takimi sytuacjami ponieważ AVM ustala domyślnie hasło składające się 20 znaków. Każdy router ma przypisane indywidualne hasło, które możemy później zmienić, jeśli chcemy.

Wiem, że problemem może być każdorazowe wpisywanie takiego długiego hasła do każdego urządzenia, które posiadamy w domu. FRITZ!OS na to też ma radę udostępniając kod QR,który  ułatwia skonfigurowanie dostępu do WLAN w smartfonach. Jest on wygenerowany przez system i wystarczy go zeskanować urządzeniem mobilnym.
Natomiast jeśli chodzi o użytkowników, którzy odwiedzają nas sporadycznie, możemy zastosować opcję „Dostęp dla gości”. W tej zakładce możemy określić do czego mają mieć dostęp użytkownicy. Funkcja ta przydaje się w domu, ale największą wartość powinni odczuć małe biura. Wystarczy określić z czego korzystać mogą odwiedzający nas goście, nie trzeba posiadać wielkich umiejętności związanych z sieciami bezprzewodowymi.

Zaletą wszystkich urządzeń z serii FRITZ!Box jest to, że posiadają one prawie identyczne możliwości od strony oprogramowania. Różnią się w zależności od poszczególnych funkcji i parametrów konkretnych modeli. Jednak prawie całość jest taka sama na modelach z niższej półki, jak i na opisywanym FRITZ!Box 7490. Widać, że firma AVM kładzie duży nacisk na oprogramowanie, które zadowoli większość użytkowników.

W moim przypadku największym problemem, we wszystkich routerach, które posiadałem, był zasięg. Zaczynając od najtańszego D-Linka i Tp-Linka, kończąc na D-Linku DIR-850L, każdy namiętnie gubił sygnał w pewnych obszarach mieszkania. Nie twierdzę, że to są złe sprzęty, ale obecne czasy, w których dookoła jest kilkanaście sieci zakłócających nawzajem sygnał, wymaga od urządzenia czegoś więcej. W pierwszej kolejności skorzystałem z FRITZ!WLAN Repeater 300E, który sprawdza się idealnie w moim przypadku. Jednak router 7490 pozwolił zapomnieć przedłużaczu sieci bezprzewodowej. Idealnie pokrywa całą powierzchnię mieszkania, a jest to po części zasługa oprogramowania.

FRITZ!OS wykrywa, które kanały są najbardziej „zasiedlone” przez sąsiadów posiadających routery bezprzewodowe. Doszliśmy do momentu, w którym prawie każde mieszkanie ma na wyposażeniu takie urządzenie. Powoduje to duże zakłócenia w działaniu sieci. Jednak AVM rozwiązał to systemem, który pomija takie zakłócenia i wybiera najlepszy kanał w danym momencie.

Dodatkowo, router FRITZ!Box 7490 sam może działać jako wzmacniacz sieci bezprzewodowej. Jednak bardziej opłacalne jest kupienie tańszego urządzenie, które może pełnić tę funkcję.

Wspominałem o tym, że router wyposażony jest w dwa porty USB 3.0, do których możemy podłączyć wiele urządzeń. W systemie można ustawić w jakim trybie mają pracować te porty: w pełnym obciążeniu Power Mode USB 3.0 lub Green Mode USB 2.0. Obydwa porty mogą pracować w trybie pełnym, w trybie oszczędzania lub na przemian. Do portu USB z boku możemy podpiąć drukarkę, która dobrze działa nawet w trybie oszczędzania, a z tyłu podpiąć dysk, który wymaga większej wydajności.

c.d.n.

Macie jakieś pytania dotyczące sprzętu AVM? W dalszej części opiszę pozostałe możliwości …

2 comments

  • kris

    28 listopada 2014 at 12:53

    witam ja mam sporo problemów z tym ruterem mianowicie nie bardzo współpracuje z apple tv rozłącza mi te połączenie, mam sporo innych urządzeń połączonych i też z nie którymi miałem problemy. jest to bardzo irytujące prawidłowo działające urządzenia podświetlone są niebieską czcionką te z którymi są problemy są na czarno.

    Reply

    • Maciej Kulesa

      30 listopada 2014 at 17:41

      Z Apple TV nie miałem okazji testować, ale w moim przypadku, gdzie testuję różne sprzęty, nie było najmniejszego problemu. Nawet sprawdzałem ze starszymi telefonami. Udało mi się odkurzyć nawet HTC G1, który bez problemu działa z FRITZ :)

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.