Co zrobić jeśli producent nie popisał się tworząc swoją nakładkę na Androida? Dobrze wiemy, że nie każdy interfejs jest doskonały. Mi nigdy do gustu nie przypadł Sense od HTC. Na szczęście w Androidzie możemy sami decydować jak system ma wyglądać, przynajmniej w większym stopniu. Oprócz zmiany całego oprogramowania, czyli wgrywania zmodyfikowanej wersji Androida, możemy zainstalować nakładkę (tzw. launcher) na system. Pozwoli to na całkowitą zmianę wyglądu naszego interfejsu.
Spis treści
GO Launcher EX
GO Launcher EX przeszedł długą drogę. Prawie dwa lata temu opisywałem już tę nakładkę. Jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło. Aplikacja dostała mocnego kopa. W sumie nie ma się co dziwić, w końcu istnieje ona od kiedy na rynku pojawił się Android w wersji Froyo. Od tamtego momentu zaczęto dołączać do niej motywy, które pozwolą nam dopasować interfejs do naszego gustu. Trzeba przyznać, że liczba ponad 10000 motywów robi wrażenie. To właśnie czyni GO Launcher EX najbardziej popularną nakładką. Dużym plusem nakładki jest to, że nie zmienia tylko wyglądu ekranu startowego i menu. W swojej bazie ma również aplikacje, które wyglądają inaczej, czasami ciekawiej niż ich oryginalne wersje.
Launcher 8
Jest to najbardziej efektowny interfejs, który testowałem, ale tylko dlatego, że potrafi zmienić Androida w Windowsa Phone. No, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Launcher 8 najmniej ingeruje w system bo tylko zmienia główny ekran i kilka ustawień. Jednak jest to efektownie zrobione. Nawet ekran odblokowywania zmienia się na ten znany z systemu Microsoft. Może to niewiele, ale zawsze można zaskoczyć znajomych i pokazać im telefon Sony z Windowsem Phone … Oczywiście do wybory mamy więcej motywów, ale ten jakoś przykuwa wzrok.
Smart Launcher
Mój faworyt. Samrt Launcher jest najbardziej minimalistyczną nakładką jaką kiedykolwiek testowałem. Nie chodzi mi o ilość ustawień, motywów czy aplikacji. Mam na myśli ekran, który pojawia się po zainstalowaniu tego interfejsu. Zamiast pulpitów pojawiają się ikony z najważniejszymi aplikacjami. Wygląda on jak ekran blokady i na początku nie wiedziałem o co chodzi.
Tak jak widać na załączonym zdjęciu, ekran nie tryska fajerwerkami. Jednak mi to pasuje. Mam dostęp do aplikacji, których najczęściej używam. Nie są one przypisane na stałe. Aplikacje, które pojawią się na pierścieniu przypisujemy sami. Dostęp do pełnej listy mamy po wybraniu opcji z lewej strony, na samym dole. Układ menu wtedy jest podzielony na kategorie. Tutaj też możemy przypisać sobie, jakie aplikacje mają należeć do wybranej kategorii.
O nakładkach można pisać codziennie, ale nie o to chodzi. Miałem nadzieję, że poznam wasze zdanie na temat waszych ulubionych nakładek na system Android. Piszcie jakie są wasze ulubione, a jakich nie polecacie.
2 comments
MikiRik
20 października 2013 at 21:09
używałem
Launcher 8
aż przesiadałem się na Windows Phone 8 ;)
Maciej Kulesa
20 października 2013 at 22:38
Niezła przesiadka, z nakładki od razu na inny system:)
To czasami zapraszam na http://www.xblive.pl
Rozkręcamy dopiero, ale może coś Cię zaciekawi :)