Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jest to wpis sponsorowany, co zarzucano mi przy poprzednich wpisach o urządzeniach Fritz. Na niektórych portalach komentowano, że firma AVM płaci mi za pochlebne opinie na temat ich sprzętu. Jednak ciężko mi pisać inaczej o ich produktach, bo ewidentnie ciężko im coś zarzucić. Ten wpis będzie w podobnym tonie.
Ostatnio otrzymałem do testów inteligentne gniazdko FRITZ!DECT 200 i FRITZ!Fon C4. Te urządzenia uzupełniają zestaw, w skład którego wchodzą jeszcze FRITZ!BOX 7490 i FRITZ!WLAN Repeater 1750E. Czy z takim zespołem urządzeń można już pomyśleć o inteligentnym mieszkaniu? Dla niektórych nazwa Smart Home może być na wyrost i pewnie mógłbym się z nimi zgodzić, ale przed tym jak posiadałem taki zestaw.
Spis treści
Jak działa FRITZ!DECT 200.
Za pomocą FRITZ!DECT 200 możesz w inteligentny sposób sterować dopływem prądu do podłączonych urządzeń, a także mierzyć, rejestrować i analizować zużycie energii. Inteligentne gniazdko zostaje włączone do sieci domowej w bezpieczny, szyfrowany sposób za pomocą technologii bezprzewodowej DECT. Gniazdkiem możesz wygodnie sterować za pośrednictwem komputera, laptopa, smartfona lub tabletu – również przez Internet, kiedy nie ma Cię w domu.
Żeby korzystać z inteligentnego gniazdka Dect 200 potrzebny jest router FRITZ. Niestety, ale to urządzenie nie współpracuje z innymi routerami. Jednak nie dziwię się w ogóle, bo gniazdkiem sterujemy za pomocą oprogramowania routera, a w moim przypadku jest to FRITZ!BOX 7490. Oczywiście, jest możliwość obsługi gniazdka za pomocą aplikacji MyFRITZ!App, ale ogranicza się tylko do jego włączania i wyłączania. Wszystkie możliwości są umieszczone w systemie routera. Ten natomiast pozwala na różne ustawienia inteligentnego gniazdka. FRITZ!DECT 200 możemy skonfigurować tak, że zapomnimy o ręcznym włączaniu i wyłączaniu urządzeń w domu.
Pełne możliwości opiszę w oddzielnym wpisie, bo jest ich naprawdę sporo, a wykorzystanie gniazdka może być ograniczone tylko poprzez naszą wyobraźnię. Możemy je ustawić tak żeby działało tylko w dni robocze, w określonych godzinach, codziennie, sparować z kalendarzem Google, czy nawet według trybu astronomicznego. Takich trybów jest więcej.
Przydatną funkcją jest również możliwość podglądu zużycia energii urządzeń, które podłączone są do gniazdka. Takie wykresy zwiększają kontrolę nad domowym budżetem. Gniazdko pokazuje ile energii zużywanej było w określonym czasie i dodatkowo pokazuje przybliżone koszty. Niestety, nie ma możliwości zmiany waluty i dopisania swojej stawki, ale przynajmniej mamy opcję wglądu w zbliżone koszty.
Również fajnym rozwiązaniem jest wiadomość „Push service”. Tę opcję należy włączyć w systemie FRITZ OS, w zakładce „System”. Po jej uruchomieniu możecie ustawić powiadomienia, które będą wysyłane na maila z wybraną częstotliwością. W ramach usługi Push Service użytkownik regularnie i/lub przy każdym przełączeniu otrzymuje e-mail z informacjami na temat mocy, zużycia i stanu przełączenia urządzenia.
Można ustawić regularne wysyłanie maila (co miesiąc, co tydzień, codziennie) lub tylko w przypadku przełączania się gniazdka (włączanie i wyłączanie).
Dla mnie jest to idealne rozwiązanie, bo nie raz wracałem z pracy będą przekonany, że nie wyłączyłem żelazka. Wiele osób ma tak, że jak sobie coś wkręci w ten głupi łeb, to nawet na całej trasie Poznań-Kraków potrafi myśleć o głupim opiekaczu, żelazku czy telewizorze. Czy może tylko ja tak mam? Teraz już mnie to nie interesuje w ogóle, bo gniazdko mogę wyłączyć jednym dotknięciem smartfona.
Nie muszę dodawać, że sparowanie gniazdka z routerem FRITZ jest banalnie prosta. FRITZ!DECT 200 wystarczy podłączyć do prądu i przez kilka sekund przytrzymać przycisk „Dect” na routerze. Nie da się prościej.
FRITZ!Fon C4 nie można porównywać do klasycznego telefonu stacjonarnego.
Nie będę tutaj namawiał kogoś do kupna telefonu stacjonarnego i nie chcę kłócić się czy to ma sens. Wiem jednak, że jest jeszcze grupa osób, która szuka tego typu rozwiązań. Nie okłamujmy się, jest ona węższa niż w latach dziewięćdziesiątych, ale to nie znaczy, że w ogóle nie ma takich klientów. Są to klienci, którzy posiadają biuro, osoby które posiadają rodzinę za granicą i osoby starsze.
FRITZ!Fon C4 też doczeka się osobnego wpisu, ale chciałem Wam przybliżyć kilka istotnych funkcji. Konfiguracja telefonu odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku inteligentnego gniazdka. Nie bawimy się w żadną konfigurację żeby połączyć te dwa urządzenia. Jednak więcej zabawy jest już w przypadku zakładania numeru i konfigurowania go w routerze. Cała procedura nie jest w żaden sposób skomplikowana. Tutaj chodzi bardziej o wybór wirtualnego operatora telefonii.
Ja zdecydowałem się skorzystać z Happy Call, który oferuje darmowe założenie numeru stacjonarnego i nie wymaga opłat przez długi czas. Jednak po co byłby mi telefon stacjonarny, z którego nie mogę dzwonić? Postanowiłem zasilić drobną kwotą swoje konto. Warto dodać, że jest możliwość przeniesienia numeru od innego operatora do Happy Call. Oczywiście inni operatorzy również oferują podobne usługi i warto zapoznać się z nimi. W moim przypadku zdecydowała ilość opinii na temat tego operatora i oceny użytkowników.
Zalety w skrócie
- Obsługa telefonii HD zapewniającej naturalne brzmienie głosu
- Fabryczne zabezpieczenie dzięki szyfrowaniu rozmów zgodnie z najnowszymi standardami
- Subskrypcja kanałów RSS, odbiór radia internetowego i podkastów
- Odczytywanie i odpowiadanie na odebrane wiadomości e-mail
- Sterowanie serwerami mediów UPnP i urządzeniami Smart Home
- Listy połączeń, budzenie, elektroniczna niania, blokada dzwonienia
- DECT-Eco: automatyczne wyłączanie sieci w trybie czuwania
- Prosta aktualizacja i dodawanie nowych funkcji za pomocą przycisku
W przypadku FRITZ!Fon C4 jest więcej do opisywania, przynajmniej w przypadku ustawień. Jednak, tak jak wcześniej wspominałem, nie bójcie się tego rozwiązania, bo każdy sobie poradzi z konfiguracją i ustawieniem „pod siebie”. Wystarczy wspomnieć, że jest tutaj prosta opcja synchronizacji książki telefonicznej z kontaktami Google. Użytkownicy Androida po paru sekundach mogę mieć dostęp do kontaktów na FRITZ!Fon C4.
Fajną opcją jest również wykonywania połączeń telefonicznych poprzez aplikację FRITZ!App Fon. Po skonfigurowaniu swojego numeru w routerze FRITZ!Box możemy wykonywać połączenia za pomocą telefonu komórkowego. Nie będą to częste przypadki, ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość.
Nie bardzo rozumiem po co producent umieszcza w telefonie stacjonarnym takie funkcje jak: czytnik RSS czy radio internetowe. Być może jakiś procent użytkowników z tego skorzysta, ale nie widzę żadnego komfortu i żadnych plusów w tym rozwiązaniu. Na szczęście w niczym to nie przeszkadza i na pewno nie można tego zaliczyć do wad telefonu.
Plusem jest za to możliwość sterowania gniazdkiem DECT 200 za pomocą FRITZ!Fon C4. Dodatkowo, telefonu można używać w formie elektronicznej niani i budzika. Jakość połączeń jest naprawdę dobra, ale muszę wykonać jeszcze kilka żeby przekonać się czy faktycznie jest to jakość HD. Chociaż nawet nie wiem w jaki sposób można to zmierzyć. Szkoda, że na FRITZ!Fon C4 nie można odczytywać wiadomości SMS. Tego mi tylko brakuje w tym modelu. To jednak nie znaczy, że SMS w ogóle nie dojdzie. Po wysłaniu SMS na telefon stacjonarny, otrzymamy wiadomość głosową z możliwością jej odsłuchu na FRITZ!Fon C4. Jednak jest to chyba funkcja operatora telefonii niż samego urządzenia.
Pytania, sugestie i podsumowanie.
To pełnego zestawu brakuje mi tylko wzmacniacza sygnału z tunerem TV. Niestety, ten model nie pojawił się jeszcze w Polsce, przynajmniej oficjalnie. Jest to ostatnie urządzenie, które potrzebuję do stworzenia inteligentnego domu/mieszkania. Jeśli dodamy do tego inne wzmacniacze i routery FRITZ, to mamy naprawdę mocny zestaw, który poradzi sobie w każdym domu czy mieszkaniu.
Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie, to piszcie śmiało tutaj lub na Facebooku. Tak jak wspominałem, dłuższe wpisy o wymienionych urządzeniach będą pojawiały się na dniach.