Dla wielu osób oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo ważną kwestią. Dlatego też mierniki energii są coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych. Jednak AVM FRITZ!DECT 200, to coś więcej niż tylko miernik, jest to urządzenie, które może być wykorzystane jako centrum zarządzania innymi sprzętami w domu. Inteligentne gniazdko wystarczy sparować z routerem FRITZ!BOX i w prosty sposób skonfigurować.
Spis treści
Ile energii zużywają urządzenia w domu?
Moim zdaniem pierwszą rzeczą jakiej powinniśmy się przyjrzeć to właśnie całkowite zużycie energii. Po podłączeniu urządzenia, lub listwy z wieloma sprzętami, możemy sprawdzić na wykresie ile kWh zużywają urządzenia. Jako miernik energii gniazdko FRITZ!DECT nie warto podpinać pod lampkę nocną, czajnik, czy ładowarki do urządzeń mobilnych. Dopiero po podpięciu większego sprzętu (telewizor, konsola, komputer stacjonarny) możemy zaobserwować, w którym miejscu nasz rachunek za prąd najbardziej się powiększa.
Na powyższym zdjęciu widać zużycie energii po podłączeniu lampy w salonie i jednej ładowarki do smartfona, którą obrazują słupki po lewej stronie. Zużycie nie było duże, w pewnym dniu wzrosło z powodu wizyty znajomych i pojawiło się więcej ładowarek. Natomiast słupek po prawej stronie to już efekt dzisiejszego podłączenia listwy z kilkoma urządzeniami: laptopem, cyrkulatorem powietrza, telewizorem i dekoderem NC+. W niecałą godzinę zużyłem taką samą ilość energii, co przez cały 10 czerwca.
Oprócz wglądu w ilość pobranej energii możemy podejrzeć przybliżony rachunek za prąc. Jednak nie można wybrać naszej waluty i to w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. Wystarczy jednak zobaczyć wartości w Euro i przeliczyć sobie. Niestety, nie wiemy według jakiej stawki liczone są te kwoty. Dodatkowo mamy podgląd na wartość wytwarzanego CO2.
Zapomniałeś wyłączyć telewizor lub żelazko? Z FRITZ!DECT 200 nie musisz się martwić.
Przyznam się szczerze, że często rozmyślam o tym czy wyłączyłem żelazko albo czy zamknąłem drzwi do mieszkania. Ten pierwszy problem można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy z nich stosuje mój znajomy i przed wyjściem na dłuższy czas fotografuje takie sprzęty w domu. Jednak FRITZ!DECT 200 jest o wiele prostszym rozwiązaniem. Wystarczy inteligentne gniazdko i aplikacja mobilna MyFritz!App.
Z takim inteligentnym gniazdkiem i aplikacją nie mam już problemu z zawracaniem do domu żeby sprawdzić wyłączony sprzęt. Czasami czułem się jak w „Dniu świra” i potrafiłem wrócić po kilkunastu minutach, ale to już przeszłość. Dlatego teraz pod FRITZ!DECT 200 podpiąłem najważniejsze urządzenia, których używam codziennie. Nie miałem też problemu z wyjazdem na urlop, a bywało tak, że przed długi czas myślałem o tym pieprzonym żelazku.
Niech FRITZ!DECT 200 myśli za ciebie!
Jednak najlepsze w inteligentnym gniazdku firmy AVM jest możliwość zaprogramowania jego na wiele różnych sposobów. Na pewno nie jestem stanie wyczerpać wszystkich pomysłów na wykorzystanie FRITZ!DECT 200, ale postaram podsunąć się kilka ciekawych rozwiązań.
Tryby automatycznego przełączania FRITZ!DECT 200: W dni robocze,
W trybie „Dni robocze” możemy ustawić wybrane godziny, w konkretnych dniach, kiedy gniazdko ma być włączane i wyłączane. Natomiast w trybie „Codziennie” ustawiamy tylko zakres godzin, ale nie możemy wybrać dni. Zakres włączania i wyłączania jest taki sam dla wszystkich dni w tygodniu.
Tryb „Okazyjnie” jest idealny jeśli na dłużej opuszczacie dom. Pozwala on wybrać dłuższy okres czasu, ale podobny tryb oferuje „Kalendarz”. Aby korzystać z tej funkcji, należy utworzyć oddzielny kalendarz Google dla urządzenia FRITZ!DECT. Aby nastąpiło przełączenie, należy wpisać w kalendarzu Google nowy termin. Aby urządzenie FRITZ! zostało włączone, wpis w kalendarzu musi nazywać się „wł.”, aby urządzenie wyłączyło się, konieczny jest wpis „wył.” (bez rozróżniania małych i wielkich liter).
Pozostałe tryby FRITZ!DECT prezentują się następująco:
Sami widzicie, że wykorzystanie gniazdka może ograniczać jedynie nasza wyobraźnia. Ja jednak widzę kilka rozwiązań dla tego urządzenia. Niektóre są banalne, jak podłączenie ekspresu do kawy i ustawienie konkretnej godziny włączenia. Można zaprogramować wieczorne spryskiwanie trawy przed domem. Jeśli ktoś może, to zaprogramuje sobie ogrzewanie w domu lub mieszkaniu. Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie FRITZ!DECT, to z chęcią wysłucham.
Również fajnym rozwiązaniem jest wiadomość „Push service”. Tę opcję należy włączyć w systemie FRITZ OS, w zakładce „System”. Po jej uruchomieniu możecie ustawić powiadomienia, które będą wysyłane na maila z wybraną częstotliwością. W ramach usługi Push Service użytkownik regularnie i/lub przy każdym przełączeniu otrzymuje e-mail z informacjami na temat mocy, zużycia i stanu przełączenia urządzenia.
Można ustawić regularne wysyłanie maila (co miesiąc, co tydzień, codziennie) lub tylko w przypadku przełączania się gniazdka (włączanie i wyłączanie).
Nie muszę dodawać, że sparowanie gniazdka z routerem FRITZ jest banalnie prosta. FRITZ!DECT 200 wystarczy podłączyć do prądu i przez kilka sekund przytrzymać przycisk „Dect” na routerze. Nie da się prościej.