Wiele się dzisiaj słyszy o cyberatakach, choć mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Wyciek danych, włamania, kradzież tożsamości zdarzają się coraz częściej i stanowią ogromny problem w skali globalnej. Użytkownicy muszą sami zadbać o swoją ochronę w sieci. Z pomocą przychodzą aplikacje.
Spis treści
DuckDuckGo – bezpieczna przeglądarka
Zwykłe przeglądarki takie jak Google Chrome nie zapewniają 100% ochrony. Zarówno Twoje dane, jak i wpisywane frazy mogą zostać udostępnione w celu bardziej precyzyjnego targetowania. DuckDuckGo nie gromadzi żadnych informacji ani adresów IP, dzięki czemu ryzyko wycieku danych jest praktycznie zerowe.
Ponadto, przeglądarka nie zawiera reklam, blokuje skrypty śledzące, a podczas ładowania strony zmusza serwery do korzystania z bezpiecznego szyfrowania.
NordVPN – prywatność w sieci
Dostępny w 59 krajach i posiadający ponad 5000 serwerów na całym świecie – NordVPN to podstawa Twojej prywatności w sieci. Aplikacja nie tylko ukrywa adres IP użytkownika i chroni jego dane, ale posiada również szereg przydatnych i zaawansowanych funkcji, które zapewniają bezpieczeństwo w internecie na najwyższym poziomie.
Na szczególną uwagę zasługuje niezmienna prędkość połączenia, co wiele osób uważa za wadę wirtualnych sieci prywatnych. NordVPN zapewnia i bezpieczeństwo i równie szybkie połączenie, dzięki czemu możesz oglądać filmy i zapomnieć o buforowaniu.
Ponadto, NordVPN wyznaje politykę zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni w przypadku niezadowolenia z usług.
VPN download dostępny jest zarówno w Apple Store, jak i Google Play.
Signal – szyfrowanie wiadomości i połączeń
Signal to komunikator, który do złudzenia przypomina znanego na całym świecie WhatsApp’a. Oprócz koloru interfejsu istnieje między nimi jeszcze jedna zasadnicza różnica – Signal nie należy do Facebooka.
Komunikator szyfruje wszystkie wiadomości i połączenia, dzięki czemu nikt nie jest w stanie ich odczytać. W Signal nie doświadczysz też reklam ani śledzenia, a Twoje informacje nie będą przekazywane marketingowcom.
Warto też wspomnieć o tym, że Signal, jako jeden z nielicznych komunikatorów, otrzymał ocenę 7/7 od organizacji walczącej o prawa obywatelskie w wirtualnym świecie, Electronic Frontier Foundation.
ProtonMail – szyfrowanie skrzynki elektronicznej
ProtonMail powstał w Szwajcarii, gdzie również znajdują się jego serwery. Co to oznacza? Że wszystkie dane użytkowników są pod ochroną szwajcarskiego prawa, które, swoją drogą, jest niezwykle surowe.
ProtonMail używa szyfrowania end-to-end po stronie klienta. Takie zabezpieczenie uniemożliwia odczytanie danych nawet przez samego dostawcę, nie mówiąc już o przekazywaniu ich osobom trzecim.
Najciekawsze jest to, że założenie konta e-mail nie wymaga podawania swoich danych osobowych, dzięki czemu każdy użytkownik pozostaje anonimowy. Dodajmy do tego nowoczesny wygląd skrzynki i prostą obsługę i otrzymamy idealnego klienta poczty elektronicznej.
NordPass – najlepszy manager haseł
Bezpieczne przechowywanie haseł wcale nie sprowadza się do zapisania ich w notatniku, Wordzie, czy w chmurze, a jedno hasło dla wszystkich witryn jest kiepskim rozwiązaniem. Ale umówmy się, kto ma na tyle dobrą pamięć i wyobraźnię, żeby tworzyć odmienne hasła przy każdym nowym koncie?
NordPass rozwiązuje ten problem, przechowując wszystkie Twoje hasła w jednym miejscu. Przy każdym logowaniu aplikacja zapyta Cię, czy chcesz je zapisać. Spokojnie, dostęp do haseł będziesz mieć tylko Ty, ponieważ przy zakładaniu konta NordPass poprosi Cię o wpisanie tzw. Master Password, czyli hasła głównego, dzięki któremu będziesz mieć wgląd do wszystkich zapisanych danych.
Nie jest to aplikacja bezpłatna, ale zaufały jej największe firmy na całym świecie.
CoverMe – bezpieczeństwo plików
CoverMe pozwala na bezpieczne przechowywanie zdjęć, filmów, notatek, wiadomości głosowych, haseł, dokumentów, muzyki i wiele innych. Aplikacja korzysta z szyfrowania end-to-end, które, jak wiadomo, uniemożliwia dostęp do danych osobom trzecim.
Aplikacji CoverMe możesz również używać do wysyłania wiadomości i dzwonienia, choć w tym wypadku Signal jest znacznie lepszym wyborem. Ciekawą opcją jest jednak możliwość dodania prywatnego numeru telefonu, dzięki czemu Twój nie będzie wyświetlany.
Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu?
Nieszczęścia się zdarzają, dlatego warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy Twój telefon zostanie skradziony lub go najzwyczajniej w świecie zgubisz. Poniższe czynności pozwolą Ci zlokalizować urządzenie, zdalnie wymazać jego zawartość, a nawet uruchomić alarm.
Android
- Otwórz Ustawienia, następnie Zabezpieczenia → Znajdź moje urządzenie.
- Upewnij się, że funkcja ta jest włączona.
- W przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu wejdź na stronę android.com/find i zaloguj się do swojego konta Google.
- Wybierz urządzenie, które chcesz zlokalizować i wybierz jedną z dostępnych opcji.
iOS
- Wejdź w Ustawienia i kliknij Apple ID.
- Wybierz urządzenie, z którego obecnie korzystasz.
- Zlokalizuj opcję Znajdź mój iPhone i upewnij się, że jest włączona.
- Teraz gdy będziesz chciał zlokalizować swój telefon, wystarczy się zalogować i wybrać jedną z dostępnych funkcji.
One comment
anonimowy.user
17 września 2020 at 16:12
Zamiast nordVPN preferuje ProtonVPN który siedzibe ma tam gdzie ProtonMail czyli w Szwajcarii.