NewsSystemyCiekawe fakty na temat Androida. Możesz ich nie znać.

Maciej Kulesa15 listopada 201717 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/01/android-main-1024x567.jpg

Wydaje Wam się, że wiecie wszystko o systemie Android? Zapewne wielu osób nie zaskoczę tymi faktami, ale na pewno duża część użytkowników systemu Google nie wiedziała o pewnych informacjach. Jeśli chcecie dorzucić coś od siebie, to róbcie to w komentarzach, a na pewno nowe fakty umieszczę we wpisie z podpisem autora.

Dlaczego pierwszy oficjalny smartfon był z logo T-Mobile/Era?

Ciekawe, czy wiedzieliście, że Andy Rubin stworzył jeden z bardziej popularnych telefonów dla T-Mobile, a Nick Sears był wiceprezesem w tej firmie? To spowodowało, że połowa z ekipy, która była odpowiedzialna za stworzenie systemu Android miała silne powiązania z operatorem. HTC Era G1, T-Mobile G1, a nawet Dream – tak brzmiały nazwy tego modelu, który zadebiutował na świecie pod koniec 2008 roku. W Polsce pojawił się w lutym 2009 roku i nie było zaskoczenia, że nazywał się Era G1.

Sam miałem przyjemność posiadania tego sprzętu i muszę przyznać, że pomimo jego kilku wad wspominam bardzo dobrze. Na tamte czasy był to świetny sprzęt. Może nie nadzwyczajnie wytrzymały, ale możliwości były dosyć spore. Pamiętam, że na początku cieszyłem się każdą zainstalowaną aplikacją, bo nie było ich wiele. Jeśli pojawiła się jakaś w polskim wydaniu, to miała od razu darmową reklamę, bo każdy portal o niej pisał.

Android i Google? Nie od początku.

Dla wielu osób Android i Google, to dwa nierozerwalne słowa. Jednak nie było tak od samego początku, bo Android powstawał od 2003 roku, a Google przejęło ten projekt dopiero w 2005 roku. Na początku było czterech ojców założycieli: Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears i Chris White. Jednak po przejęciu, do giganta przeszli wszyscy oprócz Nicka Searsa.

Czy to był jeden z najlepszych zakupów Google? Teraz możemy stwierdzić, że tak, bo Android rządzi na większości urządzeń mobilnych na całym świecie. Jednak pierwsze prezentacje były podpisane mieszanymi komentarzami i nie każdy podzielał entuzjazm twórców. Trzeba pamiętać, że w tamtym czasie na rynku telefonicznym królowała Nokia i Blackberry. Ciężko było przyjąć kolejnego gracza i podejść do niego z optymizmem. Zdarzało się, że większe serwisy miały opory przed wprowadzeniem swoich usług na nowy system mobilny i podejrzewały, że Android nie odniesie sukcesu.

Apple kontra Google. Jak to było od początku?

Wiele osób twierdzi, że za ostateczny kształt Androida i wygląd pierwszego modelu odpowiada Apple. Może nie bezpośrednio, ale za sprawą premiery swojego smartfona iPhone. Pierwsza generacja smartfonów Apple zadebiutowała w połowie 2007 roku. Jednak Google prawdopodobnie już wcześniej miało przygotowane trzy prototypy, ale na pokazanie ich zdecydowano się dopiero podczas targów MWC na początku 2008 roku. Poniżej jeden z prototypów smartfona z Androidem.

Premiera iPhone’a pierwszej generacji mogła wpłynąć na działania konkurencji, bo żaden z wstępnych modeli nie pojawił się ostatecznie w sprzedaży. Widać, że inspirowali się produktami Blackberry, ale ostatecznie zdecydowano się na połączenie ich doświadczeń z nowym smartfonem Apple. Tak właśnie mógł powstać HTC Dream, czy jak ktoś woli HTC Era/T-Mobile G1.

Czy faktycznie Apple miało jakiś wpływ na pierwszą odsłonę systemu Android i zaprezentowanego smartfona? Wydaję mi się, że tak, ale w tym nie ma nic złego. Ba, jeśli tak było, to trzeba tylko podziękować firmie Apple, bo prototypy nie były aż tak przełomowe jak ostateczne rozwiązanie.

Android 3.0 – wersja, która nigdy nie pojawiła się na smartfonach.

Android Honeycomb – tę odsłonę można chyba nazwać, jako największą porażkę Google w całej historii systemu Android. W 2010 roku Apple zaprezentowało pierwszą generację tabletów iPad. To również był przełom i w tym czasie również mogli mieć wpływ na system Android, a raczej na całą politykę Google związaną z oprogramowaniem. Gigant nie chciał pozostać w tyle i zaprezentował wersję systemu mobilnego przeznaczonego tylko na tablety i to był błąd.

W tamtym czasie tablety były cholernie drogie, a żeby przyciągnąć klientów trzeba było to zrobić dobrze dopracowanym systemem. Takim nie był Android Honeycomb, a w dodatku brakowało na niego aplikacji. Większość producentów bazowała na portach „zwykłego” Androida, którego wrzucali na swoje tablety. Najczęściej instalowaną wersją była 2.3, która zawitała nawet na tablet Samsunga.

Pamiętam tę astronomiczną cenę Motoroli Xoom, która sięgała nawet 3000 złotych. Miałem okazję pobawić się jakiś czas tym modelem i muszę przyznać, że sprzętowo był to dobry tablet, ale faktycznie Google zrobiło błąd, że nie połączono tego systemu ze smartfonami. Później to naprawiono i Android został zunifikowany, ale są użytkownicy, którzy zapamiętają gigantowi to potknięcie. Co prawda, część modeli otrzymała później aktualizację do wersji Android 4.0 ICS, ale niesmak pozostał.

Smartfon bez wyjścia słuchawkowego.

Wydaje Wam się, że smartfony bez złącza jack 3,5 mm dopiero zaczęły debiutować na rynku? Pamiętam dobrze HTC Era G1, w którym musiałem używać przejściówki z mini-USB na jack 3,5 mm. Było to dosyć uciążliwe i wiele osób miało o to pretensje do producenta. Jednak trzeba uznać go za pierwszego smartfona, który nie posiadał złącza słuchawkowego. Do tej pory dziwię się, że nie zdecydowano się na taki port w tak grubym modelu, bo miejsca na to było aż za wiele.

Coś na deser.

Większość z nas przyzwyczaiła się do nazewnictwa systemu Android. Większość z wersji nawiązuje do deserów lub innych słodkości. Tak jednak nie było od samego początku. Pierwsze wersje oznaczone numerami 1.0, który były dosyć „wczesne” były oznaczane jako Astro Boy i Bender. Później zmieniono ich nazwy, ale według wielu pozostaje jako „tylko” Android 1.0. Następnie przedstawiono wersję 1.1, która nazwana została Petit Four i jako jedyna (nie wliczając 1.0) nie nawiązywała do alfabetycznej listy, którą znamy dziś.

Co jeszcze?

Mam nadzieję, że uda mi się coś jeszcze dopisać i będę aktualizował ten wpis. Jeśli macie jakieś ciekawostki związane z systemem Android, to dajcie znać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}