Jest kilka powodów by skasować aplikację Facebook ze smartfona. Miliony użytkowników w ostatnim czasie znalazły jeden i to bardzo ważny powód. Najważniejszym argumentem będzie informacja, dotycząca zbierania wrażliwych danych. Pisałem już o tym i swoje zdanie przedstawiłem w poniższych wpisach:
- Aplikacja Facebook pobiera dane na temat połączeń i SMS-ów.
- Pobrałem swoje dane z Facebooka i są w nich informacje o połączeniach.
Kierowałem się jednak innymi kategoriami porzucając aplikację Facebook na Androida. W moim przypadku nie doszło do kolekcjonowania wspomnianych informacji, przynajmniej w ostatnich paru latach. Po prostu, miałem już dosyć powolnego działania, przycinania podczas przeglądania treści i drenowania baterii. To nie jest żadna tajemnica, że Facebook nie lubi się z baterią w smartfonie. Wspominałem o tym kiedy przygotowałem listę aplikacji do usunięcia ze smartfona. Nie mogło na niej zabraknąć Facebook dla systemu Android. Później pojawiły się testy, które tylko potwierdzały, że aplikacja ma ogromny wpływ na czas pracy telefonu.
- Lista aplikacji, które powinieneś usunąć ze smartfona.
- Lista aplikacji, które wpływają na pracę smartfona i jego baterię.
Przez kilka lat korzystałem z różnych aplikacji przygotowanych przez firmy trzecie. Instalowałem dziwne twory, które już nawet nie istnieją. Nie polecam testowania takich „produkcji” z wykorzystaniem głównego konta Facebook. Nigdy nie masz pewności gdzie trafią twoje informacje. Przed takim zabiegiem lepiej założyć tymczasowe konto i zapoznać się z pełnym regulaminem wybranej aplikacji. Jednak… Kto robi coś takiego? Chcemy mieć wszystko na tu i teraz. To jest jeden z powodów dlaczego dane o połączeniach trafiały do Facebooka. Nikt nie czytał powiadomień o autoryzacji.
Jeśli nie jesteś pewny jakiegoś źródła, to najlepiej żebyś skorzystał z oficjalnego rozwiązania. Nawet jeśli mowa o bardzo okrojonej i wykastrowanej aplikacji Facebook Lite. Nie polecam jej, bo nie ma ona nic ciekawego, ale jeśli już upierasz się przy aplikacji i czymś lekkim, to będzie jakiś wybór.
Po wielu próbach i wielu błędach dotarłem do ostatecznego wniosku. Nie ma idealnej aplikacji dla Facebook ana Androida. To jednak nie znaczy, że nie da się z niego korzystać w komfortowy sposób. Najlepiej stworzyć skrót do przeglądarki. Ja stworzyłem skrót na pulpicie z wykorzystaniem przeglądarki Chrome.
Dzięki temu zabiegowi mogłem ze spokojem usunąć aplikację Facebook ze smartfona. Nie zrobię tego jednak w przypadku Messengera, bo nie znalazłem dla niego żadnej alternatywy. Komunikacja z poziomu przeglądarki ma bardzo mocne ograniczenia. Na szczęście Facebook można spokojnie obsługiwać w ten sposób. Ba, nawet jest szybciej, przyjemniej i ma dodatkowe funkcje, których brakuje w aplikacji. Mogę w jednym miejscu odpisywać jako osoba i fanpage. To jest dla mnie niezwykle przydatna opcja.
Robię tak również z innymi stronami. Szczególnie z serwisami, które nie posiadają aplikacji, a trzeba się do nich logować w celu konsumowania treści.
Wystarczy wejść na wybraną stronę przez przeglądarkę. W moim przypadku jest to Google Chrome. Po załadowaniu treści wybrać przycisk ustawień po prawej stronie na samej górze (trzy kropki). Tam należy wybrać opcję „Dodaj do ekranu głównego”. Skrót zostanie dodany do pulpitu z ikoną, która przypisana została przez autorów strony i jej nazwą.
Jeśli udało Ci się znaleźć złoty środek, świetną alternatywę aplikacji Facebook dla Androida, to podrzuć ją w komentarzu. Może coś przeoczyłem i jest na tym świecie idealna aplikacja.
2 comments
Pawel
4 kwietnia 2018 at 10:50
Też tak robię. Jak ktoś nie używa przeglądarki w trybie desktop na stałe (jak np w Operze się da) to w sumie jakakolwiek przeglądarka się nada bo mobilny Facebook wygląda jak… ten w aplikacji.
Wronek
4 kwietnia 2018 at 11:07
Przeszkadza troche wolniejsze ladowanie tresci. ale jest ogolnie lepiej