NewsChroń swoje rzeczy – ukryte zamki elektroniczne

Paweł12 września 202213 min

Zabezpieczanie szuflad i pojemników za pomocą tradycyjnych systemów zamkowych i kłódek ma wiele minusów. Podstawową słabością dotyczącą ochrony cennych dóbr za pośrednictwem zwykłych technik zabezpieczających jest możliwość przejęcia klucza przez osoby do tego nieupoważnione. Kłódka czy zamek tradycyjny zabierają także przestrzeń, przez co np. szuflada staje się mniej estetycznym elementem przestrzeni. Zamiast tego można zastosować bardziej nowoczesne metody ochrony, bazujące na specjalnych czytnikach kart RFID. Inteligentny system może zostać umieszczony w niemalże dowolnie spersonalizowanym meblu, a prosty sposób odblokowywania dostępu sprawi, że korzystający szybko zrozumie zalety wykorzystania nowoczesnych sposobów w tym zakresie.

ukryte-zamki-elektroniczne

Szczegóły znajdziesz tutaj – https://biofinger.pl/niewidoczne-ukryte-elektroniczne-zamki-meblowe-do-szuflad-szafek-gablot-drzwi/

W jaki sposób zamek meblowy na kartę RFID chroni zawartość szuflad?

System RFID stanowi w pełni elektroniczne zabezpieczenie, które pozwala uzyskiwać dostęp wyłącznie osobom posiadającym kartę dostępową. Aktywacja i dezaktywacja zamka zazwyczaj wygląda podobnie, jak w przypadku standardowych zabezpieczeń. Różnicą jest oczywiście sposób otwierania poszczególnych szuflad, kufrów czy szafek. Po przyłożeniu karty dostępowej z czipem RFID do czujnika, system aktywuje zamek, który w zależności od pozycji wyjściowej zamknie się lub otworzy. Taki sposób usługi zamka jest mniej awaryjny, ponieważ użytkownik nie ryzykuje np. złamaniem klucza w otworze. W przypadku zgubienia klucza pojawiałby się także problem związany z koniecznością mechanicznego, awaryjnego otwierania zamknięcia – co w wielu przypadkach spowoduje nieodwracalne zniszczenie mebla. W przypadku zamków otwieranych za pomocą karty RFID jest inaczej. Karta jest łatwa w przechowywaniu – wystarczy włożyć ją do portfela i nosić tak, jak zwykłą kartę kredytową. W niektórych przypadkach czip RFID może zostać umieszczony w breloku lub innym akcesorium, które można mieć pod ręką.

Gdzie wykorzystuje się szafki otwierane kartą?

To znakomity pomysł na zabezpieczenie rzeczy osobistych i innych cennych przedmiotów w budynkach użyteczności publicznej. Szafki z zamknięciem elektronicznym są od dawna wykorzystywane w centrach spa, na siłowniach i w obiektach hotelowych. Coraz częściej wykorzystuje się je także do celów prywatnych: w mieszkaniach, domach czy w obiektach wypoczynkowych. Dzięki swojej konstrukcji stanowią lepsze i pewniejsze zabezpieczenie, niż standardowe alternatywy. Tego rodzaju systemy (np https://biofinger.pl/product-item/niewidoczny-zamek-do-szafki-na-bluetooth-oraz-karte-zblizeniowa-rfid-bio-s80a/) nie posiadają widocznego zamka lub innych elementów, które mogłyby zostać fizycznie uszkodzone przez włamywacza. Zabezpieczenie jest niewidoczne, a inteligentny zamek do szuflady na kartę zbliżeniową ukryty we wnętrzu konstrukcji, przez co nie da się go wyrwać czy zniszczyć. W zależności od stopnia zaawansowania elektronicznego zamka meblowego do szuflad, może on posiadać inne elementy uzupełniające cały system, np. zewnętrzne panele biometryczne (na odcisk palca) czy klawiaturę do wpisywania kodu PIN.

Inteligentny zamek do szuflady na kartę zbliżeniową – z czego się składa?

Zamek jest ukryty w bardzo trwałej puszce, którą montuje się bezpośrednio do elementów szafki czy szuflady. Specjalne zaczepy ze stali nierdzewnej sprawiają, że cała konstrukcja zyskuje na swojej wytrzymałości. W zamkach na kartę RFID stosuje się także komponenty ze stopu cynku, które poprawiają stabilność i wzmacniają solidność zamka. Wiele zależy oczywiście od producenta i technik wykonywania tej technologii. Wskazuje się jednak, że dobrej jakości zamki elektroniczne mogą wytrzymywać nawet pół miliona cykli. Taka żywotność sprawia, że teoretycznie system jest w stanie działać dożywotnio. Jeśli szafka byłaby każdego dnia otwierana bądź zamykana pięciokrotnie, to zamek mógłby działać dobrze przez ponad 250 lat. Warto wybierać te technologie, które posiadają wszystkie wymagane certyfikaty unijne – tylko wtedy zyskujemy pewność, że zamek będzie spełniał swoje zadanie.

Cena zamka i budowa konstrukcji

Budżetowe egzemplarze nie posiadają tychże certyfikatów. Bardzo często nie mają również podstawowych znaków atestowych, które dopuszczałyby je do ogólnokrajowej sprzedaży. Dotyczy to zamków kupowanych bardzo często z podejrzanych stron online. Inteligentny zamek do szuflady na kartę zbliżeniową jest ponadto zbudowany z ABS oraz PC. Posiada napęd w postaci serwomotoru. Jako blokadę wykorzystuje system ryglowy lub zapadkowy. Może działać w wielu konfiguracjach, np. systemie prywatnym lub publicznym. Produkty godne polecenia to takie, które posiadają długotrwałą gwarancję producenta. Mimo swojego zaawansowania, systemy elektronicznej blokady z roku na rok tanieją. Dziś można bez problemu zakupić nowoczesny elektroniczny zamek w granicach 200 złotych. Za nieco bardziej funkcjonalne blokady zapłacimy nieco więcej. Mowa chociażby o zamkach z systemem bluetooth, z którym można połączyć się np. za pośrednictwem swojego smartfona. Do ceny należy doliczyć także koszt zasilacza oraz montażu zamka przez serwisantów. Zwykle zapłacimy taniej, jeśli zdecydujemy się na montaż w wielu elementach meblowych na raz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}