Poniżej przedstawię kilka ciekawych polskich aplikacji. Niektóre już opisywałem, ale warto je przypomnieć. Jednak o większości nigdy nie wspominałem.
1. Każdy chyba zna nasz krajowy produkt jakim jest zumi.pl. Jest to ciekawa konkurencja dla map Google. Jest ciekawa ze względu na to, że jest nastawiona przede wszystkim na nasz kraj. W tym miesiącu pojawiła się wersja na Androida.
Najważniejsze funkcje:
– ustalanie lokalizacji użytkownika (automatycznie oraz ręcznie),
– wyszukiwanie firm (poprzez kategorie oraz poprzez wyszukiwarkę),
– wyniki w formie listy, mapy (dostępne widoki: mapa, hybryda, satelita) i rozszerzonej rzeczywistości (pozwala dodatkowo zobaczyć to miejsce na ekranie telefonu),
– dostęp do bogatego kontentu Zumi (firmy, KRS, mapy, kamerki, foto, wideo),
– wyznaczanie trasy (samochodem/pieszo, pokazywanie informacji drogowych) i wyszukiwanie wzdłuż trasy,
– maksymalnie intuicyjny interfejs użytkownika,
– personalizacja (zakładka Ulubione oraz własne kategorie dla zakładki Koło mnie).
Pobierz Zumi z Android Market.
2. Bankomaty – to aplikacja, która umożliwia przeszukiwanie według różnych kryteriów bazy ponad 16 000 bankomatów w całej Polsce.
Opis twórców:
Znalezione bankomaty można wyświetlić na mapie dzięki integracji z aplikacją Google Maps.
W bazie danych znajdują się urządzenia wszystkich polskich banków oraz bankomaty sieci Euronet, cash4you, eCard i GCS. Aktualizacje bazy danych dostarcza serwiswww.karty.pl.
Przeglądanie i wyszukiwanie bankomatów działa w trybie offline, tzn. nie jest wymagane połączenie z internetem, natomiast usługi lokalizacyjne wymagają włączonego modułu GPS lub połączenia internetowego. Aplikacja jest dostępna na platformach Android oraz iOS (w tym iPad).
Często korzystam z tej aplikacji i muszę przyznać, że jest ona naprawdę przydatna. Posiada dużą bazę bankomatów. Czasami ma tylko problem z obliczaniem odległości. Jednak jest to sporadyczne i nie ma wpływu na moją ocenę tej aplikacji.
Pobierz Bankomaty z Android Market.
3. Wyspa Skarbów jest najnowszą aplikacją ze wszystkich omawianych. W Android Market pojawiła się dwa dni temu.
Czym jest Wyspa Skarbów? Jest to portal, który ma za zadanie wyszukiwanie różnego rodzaju promocji w różnych miastach. Na obecną chwilę oferty, które są dostępne w serwisie, dotyczą Krakowa i Warszawy.
Wyspa Skarbów to aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie różnego rodzaju promocji i ofert specjalnych znajdujących się w okolicy. Aplikacja współpracuje z serwisem www.wyspaskarbow.com. Z promocji w punkach uczestniczących w programie rabatowym Wyspy Skarbów mogą skorzystać wszyscy użytkownicy, którzy pobiorą kupon SMS lub są posiadaczami kart partnerskich. Aplikacja została zrealizowana dla Mobile Media Consulting Sp. z o. o. i jest dostępna na platformach iOS oraz Android.
Pobierz Wyspę Skarbów z Android Market.
4. Warta Pomoc nie cieszy się dużą popularnością w Android Market. Trzeba dodać, że pomoc poprzez tą aplikację można wezwać nie posiadając assistance w Warcie. Oczywiście jest to wtedy odpłatnie. Pomoc za darmo dostępna jest tylko dla posiadaczy tego pakietu w Warcie.
Warta Pomoc to szybki kontakt z ubezpieczycielem zawsze gdy potrzebujesz pomocy’Warta Pomoc’ to pierwsza w Polsce, darmowa aplikacja umożliwiająca szybki kontakt telefoniczny z ubezpieczycielem w razie awarii, wypadku lub innego zdarzenia związanego z samochodem.
Za pomocą jednego „przycisku” w Twoim telefonie komórkowym łączysz się bezpośrednio z osobą, która szybko zorganizuje potrzebną Ci pomoc.
Pobierz Warta Pomoc z Android Market.
5. Jakiś czas temu brakowało mi aplikacji do czytania popularnych gazet. Niedawno zespół Gratka Technologie wprowadził do Android Market kilka takich aplikacji. Dokładnie udostępniono 8 różnych aplikacji. Każda z nich odpowiada jednemu z ośmiu dzienników regionalnych grupy: „Polska Metropolia Warszawska”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Zachodni”, „Kurier Lubelski”, „Głos Wielkopolski”, „Dziennik Bałtycki”, „Gazeta Wrocławska” i „Dziennik Łódzki”. Wszystkie należą do grupy Polskapresse, która specjalizuje się w wydawaniu regionalnych dzienników.
Za pomocą aplikacji możesz czytać pełne treści artykułów z wyżej wymienionych dzienników.
Pobierz Czytnik wiadomości z Android Market.
6. Pojawiła się aktualizacja aplikacji Gadu-Gadu 2.0 beta.
Najważniejsze zmiany to:
- Poprawka migracji konta i kontaktów ze starszych wersji,
- Poprawka działania na Samsung Galaxy Tab,
- Inne poprawki błędów.
Trzeba jeszcze dodać, że zmieniono termin, do kiedy można używać aplikacji za darmo. Jakiś czas temu pisałem o nowej wersji i o tym, że można jej używać bez opłat do końca lutego. Teraz producent zmienił termin na koniec maja 2011.
Pobierz Gadu-Gadu 2.0 beta z Android Market.
7. Ostatnią aplikacją jest vCommunicator (autor: Maciej Komur). Ostatnia nie znaczy najgorsza. Mogłoby się napisać, że wręcz przeciwnie. Muszę przyznać, że jeszcze jakiś czas temu sceptycznie podchodziłem do aplikacji, które próbowały były konkurencyjne do grupy GG Networks. Po ukazaniu się Gadu Gadu 2.0 beta myślałem, że ciężko będzie stworzyć coś porównywalnie dobrego.
Udało się to autorowi vCommunicator. Jest to naprawdę kawał dobrej roboty. Było kilka prób stworzenia klienta Gadu Gadu. Jednak te próby były nieudane. Początki były zazwyczaj bardzo dobre, ale później brak determinacji kończył cały projekt. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej.
Możemy również zachęcić samego autora i przekazać jakąś darowiznę np. na piwo :) Żeby tak zrobić należy udać się na tą stronę.
Zapomniałbym dodać, że vCommunicator obsługuje również klienta Tlen.
Program oferuje:
– rozmowy
– zmiana stanu i opisu
– import kontaktów z serwera
– archiwum wiadomości
– przesyłanie zdjęć z aparatu i galerii (tylko gg)
– wyszukiwarka kontaktów
– konfiguracja wyglądu okna rozmowy
– powiadomienia o nowych wiadomościach
– możliwość wysłania swojej lokalizacji jako link do mapy.
Najnowsze zmiany:
- Wyszukiwarka archiwum (na razie prosta, ale będzie rozwijana)
- mała reorganizacja w głównym menu
- status osoby z którą rozmawiamy i avatar w oknie rozmowy
- można kliknąć na link w opisie w oknie rozmowy
- okno archiwum: przyciski ‚<‚ i ‚>’ skaczą do dni w których odbyła się rozmowa.