Do niedawna sądzono, że przeglądarkowe gry online to biedniejsze kuzynki klasycznych gier na PC lub konsole. Faktem jest, że jeszcze kilka lat temu zaliczanie kolejnych poziomów „Obrony Wieży”, lub też słynnych „Czołgów” w niczym nie przypominało klasycznych wydań płytowych. Dziś dużo się pod tym względem zmieniło, ale klimat prostych, przeglądarkowych gier wciąż pozostał.
Czym jest gra przeglądarkowa?
Otóż gra przeglądarkowa to aplikacja, która jest zaimplementowana w kodzie strony WWW i korzysta z zasobów serwera lub też w całości ładuje się na urządzeniu gracza. Większość tych gier jest dostępna po zainstalowaniu wybranych środowisk programistycznych, co w praktyce ogranicza wymogi techniczne gry do absolutnego minimum. Zdecydowana większość gier na przeglądarkę to proste minigry, wśród których dominują np. gry zręcznościowe. Nie oznacza to jednak, że gry online na przeglądarkę są słabsze od swych droższych i popularniejszych odpowiedników. Wśród dostępnych gier na przeglądarkę jest co najmniej kilkanaście różnych pozycji, które – pod względem grafiki – mają dużą przewagę nad klasycznymi grami.
Zalety gier przeglądarkowych
Gry działające w obrębie przeglądarki WWW mają wiele zalet. Dzięki nim tak wiele osób korzysta z nich, często nawet o tym nie wiedząc.
1. Niewielki rozmiar – gry na przeglądarkę to proste aplikacje, które nie zajmują miejsca w pamięci urządzeń. Jedyne, czego im potrzeba, to w miarę solidnej karty graficznej. Reszta procesów odbywa się po stronie serwera gry, dzięki czemu nie obciąża się procesora komputera.
2. Prostota gier – większość przeglądarkowych gier online to proste aplikacje, które mimo wszystko potrafią wciągnąć przed ekran komputera i to nawet na wiele długich godzin. Wystarczy wejść w gry znajdujące się pod linkiem https://playordown.com/pl/online-games/bubble-shooter/ i przekonać się, jak to działa.
3. Łatwy dostęp – przeglądarkowe gry online są dostępne od ręki. Czasem wystarczy w nie kliknąć, aby uzyskać dostęp do konkretnych treści. Mało tego! Ich czas ładowania jest niezwykle krótki, dzięki czemu grę można rozpocząć w praktycznie każdej chwili. Wystarczy tylko dostęp do Internetu.
4. Klasyczne gry. Każdy lubi od czasu do czasu pograć w karty lub w warcaby. Dzięki grom przeglądarkowym użytkownik może nawet przypomnieć sobie swoje pierwsze gry z czasów konsol.
5. Gry (nie)online. Niektóre gry przeglądarkowe wcale nie wymagają dostępu do Internetu. Owszem, muszą się one załadować w przeglądarce, co wymaga połączenia sieciowego, ale już po zakończeniu ładowania nie wymagają dostępu do sieci online. Zajmują one niewiele miejsca, toteż pracują one w ramach pamięci cache.
Stopniowa ewolucja
Dzisiejsze gry przeglądarkowe są kolejnym etapem ewolucji, jaka zachodzi w świecie gamingu. Dawniej opierały się one wyłącznie na prostej, często topornej rozgrywce, np https://playordown.com/pl/online-games/solitaire/. Za to dziś można dzięki nim cieszyć się nie tylko ładnie dopracowaną grafiką, ale też możliwością zakładania kont, personalizacji własnego profilu itd. Co więcej, gry przeglądarkowe pozwalają na efektywne zarządzanie własnymi ustawieniami postaci, co dawniej było jedynie domeną rozbudowanych, płytowych gier RPG. Ta sama zasada dotyczy coraz bardziej ewoluujących gier karcianych. Wystarczy wejść na https://playordown.com/pl/online-games/pasjans-pajak/, by od razu móc się o tym przekonać.
Podsumowując, przeglądarkowe gry online są dziś traktowane po macoszemu. A szkoda, bo to one są dziś uważane za niezwykle perspektywiczny rynek. Widać to zwłaszcza na tendencjach dotyczących np. systemów mikropłatności.