Jeśli często korzystasz z programów do streamingu filmów lub muzyki to ciężko będzie znaleźć jakieś rozwiązanie na szybko zanikającą baterię. Jeśli jednak telefon używasz w innych celach postaram opisać kilka porad jak rzadziej używać ładowarki.
Tym razem opiszę jak ustawić telefon, by dłużej działał na baterii. Następnym razem postaram się opisać aplikację do streamingu muzyki, które najlepiej sobie radzą, pod względem funkcjonalności i oszczędzaniu baterii.
Powinieneś być świadomy jakie funkcje „zjadają” najbardziej baterię w twoim telefonie. Jakie podzespoły skracają jej żywotność. To wszystko opiszę poniżej.
Na pierwszy ogień pójdzie bluetooth. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Najlepszym sposobem będzie wyłączenie bluetooth jeśli go nie używasz. Z pomocą może przyjść widżet – „Zarządzanie energią”. Jeśli nie macie dostępu do tego widżetu, zawsze można użyć jakiegoś alternatywnego z marketu. Ostatnio opisywałem kilka aplikacji, widżetów do zarządzania energią.
To samo dotyczy modułu GPS. Jeśli nie widzisz potrzeby, to wyłącz odbiornik. GPS jest chyba jednym z największych „zabójców” baterii. Tutaj obowiązuje ta sama zasada jak w przypadku bluetooth.
Wyłącz pozycjonowanie za pomocą sieci bezprzewodowych. Pozycjonowanie to zabiera mniej energii niż używanie satelitów GPS. Jednak jeśli używasz obydwóch opcji naraz, może to być zabójcze dla twojej baterii. Ja osobiście mam wyłączoną tą opcję. Znajdziesz ją w ‚Ustawienia/Ustawienia lokalizacji i zabezpieczeń’.
Wi-Fi używa mądrze. Jeśli znajdujesz się w pobliżu silnego sygnału sieci bezprzewodowej, wyłącz usypianie Wi-Fi. Zrywanie i łączenie się sieci, zużywa tak samo baterię jak odbiornik GPS. W zaawansowanych ustawieniach sieci Wi-fi wybierz ‚Zasady usypiania wi-fi – Nigdy”. Jeśli natomiast nie używasz sieci bezprzewodowej, najlepiej ją wyłączyć.
Włączanie/wyłączanie przesyłania danych przez sieć komórkową. Jeśli ktoś posiada duży pakiet przesyłu danych, na pewno nie zwraca uwagi na tą opcję. To jest niekiedy błąd. Wyłączając tą opcję zaoszczędzimy trochę na baterii. Do normalnego korzystania z telefonu ta funkcja nam nie jest potrzebna. Jeśli jednak ktoś korzysta z dużej ilości aplikacji, które łączą się z internetem, nie zalecam wyłączanie tej opcji. Posiadacze Androida w wersji 2.2 będą mieli tą funkcję dostępną z poziomu widżetu ‚Zarządzanie energią”. Posiadacze starszych systemów znajdą ją w ustawieniach ‚Sieci komórkowej’.
Nie będę rozpisywał się o tym, że im jaśniejszy ekran tym gorzej dla baterii. O tym, że lepiej używać statycznych, niż ruchomych tapet. To są tak oczywiste sprawy, o których nie trzeba wspominać.
Warto jednak raz na jakiś czas spojrzeć co tak naprawdę „podkrada” nam baterię. Stosując się do wyżej wymienionych porad, możemy zaoszczędzić na baterii nawet do kilkudziesięciu procent. Nie jestem w stanie stwierdzić dokładnymi pomiarami. Każda komórka może zachowywać się inaczej. Mają na to wpływ wyświetlacze, anteny itd, itp. Jeśli jednak masz problemy z baterią spróbuj opisanych porad, nic cię to nie kosztuje.