AplikacjeTutorialeHistoria lokalizacji w Mapach Google.

Maciej Kulesa22 lipca 201512 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2015/07/mapy-google.jpg

Historia lokalizacji w Mapach Google – dla wielu przydatna funkcja, a dla innych samo zło, które nie należy uruchamiać. Tak, to może zaskoczyć niektóre osoby, ale lokalizację w Mapach Google da się wyłączyć i wbijcie sobie to do głowy. Pewnie, można narzekać, że Google wie o nas prawie wszystko, włącznie z tym gdzie się znajdujemy. Jednak możecie tę wiedzę ograniczyć w jakimś stopniu. Zapamiętajcie też sobie, że dla wielu osób historia lokalizacji może być bardzo przydatna. Na końcu jednak opisze, jak w łatwy sposób wyłączyć lokalizację w systemie Android.

Taka opcja była już od dawna w przeglądarkowej wersji Map Google, a teraz pojawia się w aplikacji na Androida. Zasada działania w obydwóch przypadkach jest taka sama, ale trzeba przyznać, że w aplikacji wygląda to trochę ładniej.

historia lokalizacji map google

W tym miejscu chciałbym Was poinformować, że Google jest w trakcie udostępniania aktualizacji kolejnym użytkownikom. Jeśli nie macie jeszcze takiej możliwości, to możecie skorzystać z portalu APK Mirror, ale instalując na własne ryzyko nową wersję Map Google.

Po zainstalowaniu najnowszej wersji powinien Was przywitać ekran informujący o zmianach w Mapach Google.

historia lokalizacji map google 1

Oczywiście Google zapewni Was, że historia lokalizacji jest przydatna dla użytkownika i na jej podstawie uzyska lepsze wyniki. Coś w tym jest, bo z czasem lepiej wyznacza trasę z domu do pracy i vice versa. Jednak najważniejsze jest to, że mamy wgląd w miejsca, których przebywaliśmy konkretnego dnia. Dodatkowo Google zapewnia, że oś czasu z lokalizacjami widzisz tylko Ty, drogi użytkowniku. Mając na myśli „Ty”, chodzi im zapewne o użytkownika i samo Google.

W aplikacji Mapy Google pojawia się nowa zakładka „Twoja oś czasu”, pod którą znajduje się cała historia naszej obecności w różnych punktach. Wybieramy ją za pomocą dostępnego kalendarza. Punkty, w których znaleźliśmy się podczas przemieszczania można w łatwy sposób edytować lub całkowicie usunąć. Usunąć możemy również cały dzień z historii lokalizacji, z poziomu aplikacji i przeglądarki na komputerze.

Dla wielu będzie to spore ułatwienie i będą mogli przeglądać swoją historię z poziomu aplikacji na smartfonie lub tablecie. Jednak jest spora grupa użytkowników, która nigdy z tego nie skorzysta i nigdy nie będzie włączała lokalizacji w Androidzie. Mi nie przeszkadza włączona lokalizacja, jeśli bateria na to pozwala, ale dobrze rozumiem również druga grupę, która bardzo ceni swoja prywatność. Pewnie nigdy nie dowiemy się jak jest naprawdę z wykorzystaniem wszystkich informacji, które zbiera od nas Google. Snowden pokazał jednak, że powinniśmy być bardzo ostrożni i liczyć się z tym, że nie wszystko jest tak piękne, jak to opisują podczas ekranów startowych. Nic nie jest zachowane tylko dla użytkownika, ale też nigdy nie dowiemy się do końca, co Google robi z takimi informacjami.

Jest jeszcze trzecia grupa użytkowników, która mocno narzeka na prywatność systemów i twierdzi, że firmy zmuszają ich do udostępniania lokalizacji i włączania innych usług. To są osoby, które nie czytają informacji pojawiających się podczas pierwszego uruchamiania systemu Android, lub innego. Na samym starcie system prosi o włączenie lub nie, pewnych funkcji, które pozwolą na zbieranie informacji od użytkownika. Oczywiście te informacje zbierane są w celach ulepszania systemu lub działania urządzeń.

Jeśli takich funkcji nie wyłączyliście na samym początku, to zawsze możecie wykonać taką czynność w każdej chwili, bez paniki i narzekania.

Wszystkie ustawienia lokalizacji znajdziecie w systemie pod zakładką Prywatność i bezpieczeństwo/Dostęp do lokalizacji. W tym miejscu możecie wyłączyć całkowicie dostęp do swojej lokalizacji, zapanować nad konkretnymi aplikacjami, które mają do niej dostęp lub wyłączyć samą historię lokalizacji. Do tych samych opcji macie dostęp z poziomy Map Google (Ustawienia/Ustawienia lokalizacji Google).

Kontrolę nad całą historią Google masz również z poziomu przeglądarki. Wystarczy odwiedzić ustawienia swojego konta Google lub bezpośrednio udać się do strony z historią konta. W tym miejscu macie możliwość włączenia lub wyłączenia historii lokalizacji i innych funkcji związanych z Androidem i Google.

Jeśli macie jakieś wątpliwości lub pytania, służę pomocą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.