Podobno ludzie dzielą się na dwa typu – konsola lub PC. Debata na temat tego, które urządzenie lepsze jest do gier video, prawdopodobnie nigdy nie zostanie zakończona, natomiast warto wiedzieć, jak wyglądała geneza konsol do gier, a także, z którą generacją mamy obecnie już do czynienia. Według najnowszych badań demograficznych, na świecie jest już ponad 2,5 miliarda graczy. Liczba ta prawdopodobnie będzie jedynie wzrastać, bo świat wirtualny staje się coraz mocniej pociągający, a gry bardziej dopracowane i ładniejsze pod kątem wizualnym.
Spis treści
Przełomowy rok 1972
Pierwsza w historii konsola do gier wydana została w 1972 roku. Twórca, Ralph Bayer nazwał ją “Brown Box”. Był to prawdziwy przełom w branży i początek rewolucji na rynku. Po sukcesie pierwszej konsoli do gier, na rynek wkroczył nowy konkurent. Założona została dwuosobowa firma Atari, która wypuściła na rynek urządzenie o nazwie Pong. Były to niezwykle prostsze urządzenia, których design, a także funkcjonalność niewiele miały wspólnego z konsolami, które obecnie są nam znane.
Dynamicznie zmieniają się również oferty bukmacherów na polskim rynku, gdzie prym wiedzie między innymi Bwin. Jeśli nie macie jeszcze konta u tego bukmachera, koniecznie załóżcie je. Wykorzystać do tego możecie nasz bwin kod promocyjny. W ten sposób uzyskacie dostęp do atrakcyjnego bonusu powitalnego.
Prawdziwy rozkwit konsol do gier nastąpił jednak wraz z drugą ich generacją. Zaliczamy do nich urządzenia takie jak Atari 2600 i Atari 5200, Magnavox Odyssey 2, Intellivision oraz ColecoVision. Gry takie jak Space Invaders, czy Donkey Kong cieszyły się ogromną popularnością i stały wręcz kultowe. To, co wyróżniało drugą generację konsol, to kartridże. Każdy z nich miał inną grę lub ich zbiór, które były wczytywane po podłączeniu do konsoli.
Ośmiobitowce wyznacznikiem trzeciej generacji
O początku trzeciej generacji konsol mówimy wraz z pojawieniem się tzw. ośmiobitowców. Określenie to wzięło się od ośmiobitowych procesorów. Wyświetlały one aż 32 kolory, co jak na tamte czasy było świetnym wynikiem. Wtedy też powstały m.in. Nintendo konsoli Famicom, która poza Japonią była sprzedawana jako NES – Nintendo Entertainment System. Na rynku rywalizowała przede wszystkim z nowymi urządzeniami Atari i Segi.
Wtedy też producenci zaczęli kombinować nieco mocniej z kontrolerami do gry. Joysticki i pady przybierały coraz to nowe kształty, które miały wyróżniać poszczególne firmy. Wejście w czwartą generację przyniosło pierwsze konsole przenośnie, do których zaliczyć można NEC TurboExpress, Sega Game Gear, Atari Lynx i Nintendo Gameboy. No dobra, ale gdzie tu miejsce dla Playstation? Jedna z najpopularniejszych konsol do gier pojawiła się w okresie piątej generacji.
Playstation trendsetterem na rynku konsol
Marka Playstation okazał się prawdziwą rewolucją piątej generacji. Dzięki sprawnie poprowadzonemu marketingowi, który skierowano do osób starszych, konsole wyprzedawały się jak świeże bułeczki. Dopiero w szóstej generacji na rynek wkroczył Microsoft ze swoim produktem Xbox, który do dzisiaj rywalizuje z PlayStation.
Firma postarała się o wyprzedzenie konkurenta na rynku i jako pierwsza wkroczyła w siódmą generację, oferując graczom gry opierające się na kontroli ruchowej. Xbox 360 posiadał system Kinect, który pozwalał graczowi kontrolować gry ruchem ciała. Odpowiedzią na niego było kultowe już PlayStation 3, które szybko pozwoliło zapomnieć o modelu “2”.
Obecnie mamy do czynienia z dziewiątą już generacją konsol. W ósmej rynek stawiał na rozwój urządzeń przenośnych, takich jak Nintendo Wii U, a także technologię wirtualnej rzeczywistości, którą wykorzystywało PlayStation VR.
Potentaci tacy jak PlayStation i Microsoft prześcigają się obecnie w ilości sprzedanych modeli konsol, a najnowszymi na rynku są PS5, a także Xbox Series X.