Dawno temu opisywałem najlepsze nakładki na system Android, ale od tego czasu na rynku pojawiło się wiele innych. W najbliższym czasie postaram się o kolejny wpis, który przedstawi nowe nakładki warte uwagi. Dziś jednak przyjrzyjmy się Microsoft Arrow Launcher. Jest ona w wersji beta, ale systematycznie aktualizowana przez Microsoft. Można ją pobierać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przejście na stronę APK Mirror. Natomiast drugim, zapisanie do listy testerów na stronie Google+.
Nakładki na system Android, które potrafią dostosowywać się do użytkownika z dnia na dzień są coraz popularniejsze. Może Microsoft Arrow Launcher pod tym względem nie jest tak rozbudowanym narzędziem, jak na przykład Aviate, ale z każdą aktualizacją jest lepiej. W ostatniej aktualizacji dodano obsługę widgetów. Brak tej funkcji był chyba najbardziej krytykowanym elementem nakładki.
W tej chwili Microsoft Arrow Launcher dzieli się na cztery ekrany (wcześniej trzy): widgety, aplikacje, kontakty i notatki. Głównym ekranem jest lista najczęściej wykorzystywanych aplikacji.
Pierwsze uruchomienie nakładki może Was zaskoczyć listą aplikacji, która tam widnieje. W moim przypadku wyświetliło również tytuły, z których bardzo rzadko korzystam. W życiu nie uruchamiałem Antywirusa, który jest dostarczany z telefonem przeze mnie testowanym. Nie korzystam również z aplikacji do pogody, zmiany motywów, a Ustawienia Google uruchamiałem tylko raz. Jednak z dnia na dzień Arrow Launcher dopasowywał zdecydowanie lepiej wyświetlane aplikacje i dobrze przewidywał moje wybory.
Powyżej już zrzut ekranu po kilku dniach użytkowania Microsoft Arrow Launcher. Widać, że wybór nakładki jest już zdecydowanie trafniejszy. Nie musicie jednak czekać kilka dni żeby Arrow Launcher przełączył się na Wasze upodobania. Wystarczy usuwać nieużywane aplikacji za pomocą przytrzymania konkretnej ikony.
Po lewej stronie, od głównego pulpitu, znajduje się ekran pozwalający umieścić na nim widgety. Tutaj bez rewelacji, ot normalny pulpit z miejscem na treści. Jednak trzeba zauważyć, że w poprzedniej wersji nie było tego elementu.
Po prawej stronie od głównego pulpitu, który wyświetla aplikacje znajdują się: kontakty i notatki. Ten pierwszy ekran wyświetla ostatnią aktywność dotyczącą osób, z którymi mieliśmy ostatnio kontakt. Po wybraniu konkretnej osoby otrzymujemy dostęp do szybkich funkcji: telefon, wiadomość, email lub podgląd kontaktu.
Na tym ekranie wyświetlane są nie tylko ostatnie połączenia, ale również informacje o kontaktach, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia. Po dłuższym przytrzymaniu wybranej osoby możemy przejść do jego podglądu.
Dalej mamy wspomniane notatki, które są chyba najbardziej użyteczną rzeczą w całej nakładce. Szybki podgląd i zarządzanie notatkami może być dla wielu osób bardzo przydatne. Ja zaliczam się do takich osób i bardzo cenię sobie taką funkcję, którą mam pod ręką (palcem?).
Wyświetlanie wszystkich aplikacji jest praktycznie standardowe i wygląda jak w przypadku większości rozwiązań. Z tą różnicą, że na samej górze mamy podgląd do polecanych aplikacji, których wcześniej używaliśmy. Reszta tytułów wyświetlona jest alfabetycznie.
Na ekranie głównym, na dolnej belce mamy podstawowe, najczęściej wybierane aplikacje. Możemy nimi dowolnie żonglować. Jest jeszcze widoczna strzałka w górę, która pozwala na szybki dostęp do polecanych aplikacji i ostatnich kontaktów. Do tego elementu możemy dostać się z każdego, z 4 dostępnych pulpitów.
Dodatkowo, z tego poziomu możemy przejść do ustawień launchera Microsoft Arrow Launcher. Znajdziemy tam bardzo podstawowe ustawienia, w których możemy cofnąć usunięte aplikacje, które poleca launcher, sprawdzić aktualizacje, zmienić tapetę i tym podobne.
Microsoft Arrow Launcher na tę chwilę na pewno nie jest tak bardzo rozbudowany jak konkurencyjne tytuły, ale oferuje szybki i przyjemny interfejs. Dużym ułatwieniem jest szybki dostęp do notatek i można liczyć, że Microsoft rozbuduje ten element w przyszłości. W tym momencie mogę polecić Microsoft Arrow Launcher osobom, które szukają ładnej, szybkiej i prostej nakładki. Użytkownicy ceniący sobie mnogość funkcji i konfiguracji, nie powinny zawracać sobie głowy tą aplikacją. Przynajmniej nie teraz, kiedy Microsoft Arrow Launcher jest w fazie beta.