Nomophobia (nomofobia) – strach przed brakiem kontaktu przez telefon komórkowy (powstało od „no-mobile-phone phobia”). Nie jest zaskoczeniem, że coraz częściej sięgamy po smartfony i więcej czasu poświęcamy na wpatrywanie się w ekrany. Jednak mnie zaskoczyła statystyka, w której króluje Brazylia. Nie wyobrażam sobie takiego uzależnienia u siebie, ale wierzę, że ludzie tyle czasu mogą spędzać z telefonami. W Brazylii średni czas spędzany „w smartfonie” wzrósł do 4 godzin i 48 minut! Taki wynik może przerażać, ale nie znamy dokładnie specyfiki tamtejszego rynku. Być może w tym kraju większość rzeczy, większość pracy wykonywanych jest przez smartfony. Wiem, może to być naiwne myślenie i bardziej prawdopodobne wydaje się, że większość użytkowników wykorzystuje je w innych celach. Wynik ten na pewno nakręcają osoby, które zamiast rozmawiać z przyjaciółmi ciągle szukają czegoś w sieci. Pewnie, mi też zdarza się spojrzeć na telefon w gronie znajomych. Walczę z tym i zdaję sobie z tego sprawę.
Badanie zostało przeprowadzone na internetowych użytkownikach w wieku 16 lat i starszych. Dłuższy czas, który spędzamy wpatrzeni w smartfony w ogóle mnie nie zaskakuje. Wiele rzeczy można wykonać szybciej i efektywniej z poziomu telefonów, ale trzeba uważać z nimi uważać, bo równie dobrze można stracić wiele cennego czasu. Kto z nas nie patrzył się bezsensownie na ekran smartfona w momencie, kiedy miał do zrobienia wiele innych ciekawszych lub ważniejszych rzeczy? Niestety, Polski nie uwzględniono w tym rankingu i jestem ciekaw jakim wynikiem moglibyśmy się pochwalić.
Uzależnienie od smartfonów rośnie w szybkim tempie i sami możecie sprawdzić jak bardzo jesteście przywiązani do urządzenia. Wystarczy wejść na tę stronę i odpowiedzieć na 12 pytań. Nie jest to szczegółowy test, ale w jakiś sposób może pokazać wynik uzależnienia.