Tworzenie prostych obwodów domowej automatyki użytkowej, nie tylko prowadzi do stworzenia określonego produktu finalnego, ale też daje możliwość zaprojektowania czegoś zupełnie nowego. Czymś takim jest niewielki, prosty i co najważniejsze sterowany bezprzewodowo czujnik ruchu, oparty na przekaźniku Shelly 1.
Źródło: https://wroled.pl/shellyandPIR
Oryginalnie nie znaczy nieprofesjonalnie!
Na początku chcemy zaznaczyć, że opisywana w niniejszym artykule czujka, nie jest urządzeniem w pełni profesjonalnym. Jej działanie opiera się prostej zależności, wynikającej ze współdziałania modułu Shelly 1 (sterowanego przez WiFi), czujnika ruchu i oczywiście urządzenia mobilnego.
Tym samym, powyższy prototyp czujnika powinien w przypadku wykrycia jakiegokolwiek ruchu poinformować nas o tym na urządzeniu mobilnym. Dodajmy, że przekaźnik Shelly 1 może pracować w oparciu o technologię chmury (wymagana rejestracja), dzięki czemu możemy sterować nim zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. Nie zapominajmy, że działanie powyższego układu jest uzależnione od zainstalowania na smartfonie aplikacji Shelly!
Jak to działa i jak to zbudować?
Jak zatem zbudować nasz oryginalny i pomysłowy czujnik ruchu z aplikacją Shelly?
- Bezpośrednio do źródła napięcia (230V) podłączamy dwie, trójkanałowe kostki WAGO. Wyprowadzamy z nich po dwa przewody, to jest jedną parę na fazę (L) a drugą na przewód neutralny (N).
- Z kostki „fazowej” jeden przewód wyprowadzamy w stronę czujnika ruchu a drugi w stronę przekaźnika Shelly.
- Z kostki „neutralnej” przewody wyprowadzamy w dokładnie ten sam sposób, pamiętając, by podłączyć je według oznaczeń na obudowie.
- Na module Shelly1 znajdują się trzy wejścia, z których pierwsze dwa muszą być połączone w mostek. Informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu przekaźnika, bądź na stronie https://wroled.pl/shellyandPIR
Podsumowując, w powyższym układzie czujnik ruchu działa jak wciskany ręcznie przełącznik. Ruch w obrębie czujki sprawi, że na naszym smartfonie pojawi się stosowne ostrzeżenie. Pamiętajmy jednak, że powyższy układ nie jest rozwiązaniem profesjonalnym a co za tym idzie – sprawdzi się wyłącznie jako uzupełnienie standardowych instalacji alarmowych.
Źródło:
https://systemyzabezpieczen.pro/blog/pomysl-na-tani-system-alarmowy-z-czujnikiem-ruchu-smart-home/