Prezentacja Windows 10. Wszystko o nowościach, które pojawią się w nowej wersji systemu Microsoft.
Długo przyszło czekać na moment, w którym system będzie wykrywał czy pracujemy za pomocą dotyku, czy za pomocą klawiatury i myszki. Wcześniej było bez znaczenia dla systemu, w jaki sposób obsługiwaliśmy urządzenie. O ile praca na tablecie za pomocą dotyku była jeszcze komfortowa, to już z użyciem myszki potrafiła doprowadzić do szewskiej pasji.
Funkcja, którą nazwano Continuum została stworzona z myślą o urządzeniach takich jak: Surface, Lenovo Yoga, Asus Transformer itp. W urządzeniach typu 2 w 1, takie wykrywanie i przełączanie się systemu, to duży komfort. Użytkownik zostanie poproszony, aby przełączać się między trybem dotykowym, a nie dotykowym za każdym razem po podłączeniu lub odłączeniu klawiatury. W przypadku urządzeń typu Yoga nastąpi to gdy do końca wygniemy urządzenie. W tym momencie system dostosuje aplikacje i przycisk Start do odpowiedniego trybu. Jak dla mnie – rewelacja!
Tak jak wspominałem wcześniej, Menu Start dostosuje się do tego, w jakim trybie pracujemy. W przypadku ekranów dotykowych (bez użycia myszki i klawiatury) menu będzie wyglądało jak w przypadku Windowsa 8.1. Natomiast w przypadku urządzeń z podpiętą klawiaturą i myszką menu Start otrzyma nowy wygląd.
W Windows 10 Menu Start, lub jak ktoś woli przycisk Start, stanie się funkcjonalne jak w Windows 7, ale otrzyma również dodatkowe funkcje znane z Windows 8.1. Chodzi przede wszystkim o żywe kafelki, które będą aktualizowały się na bieżąco i wyszukiwarkę, która będzie zintegrowana z Bingiem. Nie bójcie się, tym co lubią ponarzekać śpieszę z wiadomością, że kafelki będzie można odpiąć. Wiem, że są już malkontenci, którzy krytykują nawet to Menu Start.
Do Menu Start powróci również przycisk do naszego konta i wyłączenia urządzenia. W przypadku przycisku Start widać, że Microsoft posłuchał swoich użytkowników. Windows 10 został stworzony z myślą aby nie wkurzyć kolejnych klientów, ale też z myślą o tych, którym tryb Modern spodobał się bardzo. Wbrew pozorom są tacy użytkownicy – jestem jednym z nich.