AplikacjeQype na Androida przeszedł długą drogę. W dobrym kierunku

Maciej Kulesa24 października 201123 min

Maćko Kulkowsky na Qype

Wielu z was kojarzy Qype. Jest to portal z rekomendacjami. Jest to chyba największy konkurent Foursquare jakiego znam. Jest jeszcze Gowalla, ale jest to mnie popularne rozwiązanie u nas w kraju. Dlatego Gowalla zostawię w spokoju. Qype nigdy nie unikał porównań do Foursquare. Nic dziwnego, obydwa rozwiązania są podobne do siebie. Jednak Qype ma jedna dużą przewagę u nas w kraju. Jest w języku polskim. Foursquare nie doczekał się jeszcze tłumaczenia. Co więcej, serwis Qype mogą tworzyć użytkownicy. Wystarczy, że interesujesz się życiem swojego miasta. Osoby prowadzące serwis są otwarte na wszelkie informacje.

Pamiętam Qype chyba sprzed ponad roku. Aplikacja nie zachwycała wyglądem. Interfejs był dosyć toporny, czarne tło, niczym się nie wyróżniała. Od tamtego czasu aplikacja przeszła długą drogę. Moim zdaniem większość zmian jest na plus. Nie jestem w stanie zapamiętać wszystkich opcji, które znajdowały się w Qype rok temu. Wtedy nie byłem zwolennikiem tej aplikacji. Szczerze, to nie podobała mi się w ogóle. Teraz wolę ją od konkurencyjnego Foursquare. Śledzę obydwie aplikację, ale z Qype korzystam codziennie.

Główne menu aplikacji Qype jest proste. Podzielone jest 9 zakładek: Miejsca, kategorie, kupony, mój profil, feed, prośby, zmień lokalizację, ulubione, ustawienia.

Miejsca

Zakładka „miejsca” pozwala na przeglądanie miejsc, które są w pobliżu. Od razu będziemy mieli podgląd na zdjęcie, ocenę, ilość recenzji i odległość od danego miejsca. W pierwszej kolejności będą nam się wyświetlały miejsca z okolicy, które już wcześniej odwiedziliśmy. Poniżej rekomendowane miejsca, kupony w pobliżu i pozostałe. Zamiast listy wyświetlanych miejsc możemy zmienić widok na mapę. Wtedy wszystkie proponowane miejsca mamy wyświetlone i oznaczone na mapie Google.

Po wybraniu miejsca mamy kilka przydatnych informacji. Będziemy mieli wgląd w zdjęcia, jeśli ktoś już udostępnił, adres, recenzje. Mamy również podgląd na swoje meldunki, czy już tutaj byliśmy. To jest chyba dla osób, które mają słabą pamięć, czyli coś dla mnie. Jest jeszcze informacja z ilością meldunków. Oczywiście im więcej, tym większa szansa na bycie mistrzem danego miejsca.

W miejscach możemy pisać recenzje, dodawać zdjęcia, oznaczać jako ulubione i udostępniać miejsca innym. Obok tych funkcji mamy duży czerwony przycisk do meldowania. To jest chyba ta opcja, która przyciąga większość użytkowników. Ludzie lubią dzielić się wszystkim, tym bardziej informacją, że zameldowali się w jakimś fajnym hotelu lub kawiarni. Jeśli należysz do takich osób to na pewno włączysz opcję „Meldunki znajomych”. W ustawieniach mamy opcję powiadomień, kiedy w pobliżu znajdą się znajomi. Przy meldowaniu możemy wybrać czy chcemy aby nasz meldunek (check-in) pojawił się na Facebooku lub Twitterze. Niestety nie ma opcji powiadomienia na Google+. Na razie nie ma w planach wprowadzenia tej opcji. W podglądzie danego miejsca mamy również informacje na temat dostępności kuponów (zniżek) jeśli takie obowiązują w danym lokalu.

Jeśli chodzi o dodawanie zdjęć to różnie to bywa. Na szczęście ostatnie aktualizacje poprawiły chyba ten błąd. Chodziło o to, że nie dodawało zdjęć poprzez aplikację na Androida. Nie wiem czy tak było tylko u mnie, ale z najnowszą wersją ten błąd został wyeliminowany.

Kategorie

Tutaj nie ma wiele do opisywania. Po prostu przeglądamy wszystkie kategorie miejsc. Od restauracji, poprzez sztukę i rozrywkę, aż po szpitale i wiele więcej. Miejsca możemy wyszukiwać poprzez kategorię, ale i poprzez wpisanie odpowiedniego słowa. Później wyświetlą nam się miejsca z danej kategorii, którą określiliśmy. Jeśli nie ma miejsc, którego szukamy to zawsze możemy je dodać i zrecenzować.

Kupony

W tym miejscu znajdziemy kupony rabatowe, zniżki na konkretne produkty. Wyświetlą nam się wszystkie kupony w wybranej lokalizacji. Zaglądając tutaj, można odnieść wrażenie, że oferta nie zmienia się często. W Poznaniu mamy dostępnych około 9 kuponów. Nie zmienia to faktu, że można znaleźć czasami ciekawe zniżki. To już jednak nie leży po stronie Qype. To właściciele lokalów, miejsc tworzą kupony. Wszystko w ich rękach jakie zniżki zobaczymy. W innych krajach Qype posiada inne promocje. W Niemczech, UK i Francji istnieje Qype Deals (coś na wzór zakupów grupowych), ale niestety nie wiadomo, kiedy ta oferta pojawi się w Polsce. Najlepsze zniżki Qype stara się wypisywać na swojej stronie internetowej lub Facebooku. Więc warto tam zaglądać i czekać na wprowadzenie do Polski Qype Deals.

Mój profil

W tej zakładce znajdziemy wszystkie informacje na swój temat. Ilość i rodzaje odznak jakie otrzymaliśmy, a jest ich na prawdę sporo. Oczywiście, na sam początek, na zachętę dostaniemy kilka odznak. Jednak później będzie ciężko o kolejne. Będziemy musieli się mocno postarać. To właśnie odznaki sprawiły, że ludzie zaczęli pisać w tego typu serwisach. W końcu, za pisanie recenzji, ocenianie miejsc warto coś dostać.

W swoim profilu zobaczymy również swoją aktywność (Feed), ilość znajomych, recenzji, zdjęć. Możemy również znaleźć znajomych poprzez Facebooka, Google, Twittera, MySpace. Warto też zwrócić uwagę na połączone konta Facebook i Twitter. Jeśli mamy włączone te opcje to nasze meldunki, recenzje, nowe miejsca pojawią się również na połączonych kontach.

Feed i Prośby

Pod zakładką ‚Feed’ znajdziemy całą swoją aktywność. Wszystko co do tej pory robiliśmy w Qype. Informacje o każdej naszej recenzji, zamieszczonym zdjęciu itd. Nie ma tutaj co opisywać. Jest to po prostu zbiór całej aktywności.

Natomiast w zakładce ‚Prośby’ zobaczymy prośby o dodanie do listy kontaktów.

Zmień lokalizację

Tutaj możemy ręcznie zmienić swoje położenie. Jeśli w jakiś dziwny sposób GPS wyznaczy błędną lokalizację to ta opcja przyjdzie z pomocą. Obok wybrania lokalizacji ręcznie mamy podgląd historii naszego położenia. Szczerze nie wiem do czego ma służyć historia lokalizacji bo mi pokazało tylko dwa dziwne adresy, w których rzekomo byłem. Dla mnie jest to zbędna opcja. Pokazuje niepełne dane i czasami w ogóle nieprawdziwe.

Ulubione

Zbiór miejsc, które dodaliśmy do ulubionych. Nic dodać nic ująć. Ot, taki szybki dostęp do ulubionych lokali.

Ustawienia

W tym miejscu mamy kilka opcji do wyboru. Na początek możemy określić w jakim języku mają nam się wyświetlać recenzje. Jeśli wybierzemy polski to w pierwszej kolejności będziemy widzieli recenzje w naszym języku. Jednak możemy wybrać inne języki jeśli chcemy.

Możemy również wybrać język recenzji. W ustawieniach musimy jeszcze określić jednostkę jeśli chodzi o odległość. Jest też opcja wylogowania się i opisywane powiadomienia.

W powiadomieniach mamy kilka opcji:

meldunki znajomych – zostaniemy powiadomieni, kiedy znajomy zamelduje się w pobliżu

mistrzostwa – zostaniemy powiadomieni jeśli ktoś pozbawi nas mistrzostwa

prośba – powiadomienie, kiedy ktoś będzie chciał nas dodać do znajomych.

Podsumowanie

Qype jest jedną z lepszych aplikacji do rekomendacji miejsc. Można go polecać znajomym w swojej okolicy. Im więcej użytkowników, tym większa wartość tej aplikacji. Tym bardziej, że aplikacja jest w języku polskim, więc nikt nie będzie miał problemu z obsługą Qype. Do plusów można zaliczyć również szybką obsługę. Jeśli ktoś ma problem to ekipa szybko odpowiada. Jest duże wsparcie u nas w kraju.

Nowa wersja, z nowymi funkcjami pojawi się już w listopadzie tego roku. Niestety nie udało mi się uzyskać informacji jakie zmiany zostaną wprowadzone wraz z nową wersją. Teraz Qype dostał aktualizację poprawiającą drobne błędy. W najnowszej wersji ma być więcej zmian.

Tak jak już wspominałem, można samemu tworzyć serwis. Wystarczy śledzić życie, informacje, imprezy swojego miasta i informować o tym Qype. Wtedy można uzyskać dodatkowe odznaki.

Ja będę polecał tą aplikację. Moim zdaniem niewiele jej brakuje. Jeśli wam czegoś brakuje w Qype to piszcie w komentarzach lub bezpośrednio do Qype.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}