Spam na Facebooku – temat rzeka. Jednak teraz robi się groźniej, bo nie chodzi już o samo udostępnianie śmieciowych wiadomości. Na portalu społecznościowym pojawiło się nowe zagrożenie – scam, który potrafi wpłynąć na finanse użytkowników. Osoby, które są wrażliwe i sceptycznie podchodzą do każdej wiadomości na Facebooku są mniej narażone. Jak zawsze chodzi o te jednostki, które są ciekawskie i w takich momentach wyłącza się u nich wyobraźnia, żeby nie napisać – myślenie.
Serwis Niebezpiecznik donosi o nowym scamie, który może Cię drogo kosztować. Wystarczy, że otrzymasz prostą wiadomość z linkiem, która sugeruje, że pod nim są przerobione zdjęcia. Najgorzej jeśli użytkownik kliknie w taki odnośnik z poziomu smartfona, bo wtedy jest narażony na dodatkowe kosztu abonamentu. Klikając w link zostajecie przenoszeni do usługi Google Drive (Dysk Google), a tam zasugerują Wam, że zdjęcia Twojego znajomego zostały przerobione na film.
Jak działa WAP billing?
WAP Opt-in (tzw. WAP billing) – użytkownik korzystający z internetu mobilnego, rejestruje się do subskrypcji przez kliknięcie w odpowiedni link (nie jest wymagane wysłanie SMSa ani wprowadzanie PINu), metoda dostępna w sieciach: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Tak właśnie to działa i właśnie taką opcję wykorzystano do naciągania użytkowników Facebooka. Nie chodzi tylko o klientów telefonicznych, ale sprawa dotyczy również osoby korzystające z internetu LTE. Widać, że taki sposób zarabiania jest bardzo pożądany na forach dotyczących zarabiania w domu. Wielu użytkowników pyta o tę formę i zdają sobie sprawę, że taka opcja podchodzi pod nadużycia.
WAP billing is a mechanism for consumers to buy content from WAP Wireless Application Protocol sites that is charged directly to their mobile phone bill. It is an alternative payment mechanism to debit or credit cards and premium SMS for billing. Using WAP billing, consumers can buy mobile content without registering for a service or entering a username or password. The user clicks on a link and agrees to make a purchase, after which they can download content. (wikipedia)
Taka metoda płatności jest niezwykle głupia i twórcy chyba nie wzięli pod uwagę wszystkich ich minusów. Oczywiście, miało być szybko i przyjemnie, ale daje to ogromne pole do nadużyć. Pół biedy jeśli faktycznie klikniecie z poziomu telefonu, bo wtedy powinniście otrzymać jakaś informację zwrotną, że zapisaliście się do jakiejś usługi Premium. Jednak inaczej jest w przypadku routerów, gdzie nie każdy czyta takie wiadomości z ich poziomu. Co więcej, użytkownicy podpięci do Waszej sieci, jeśli udostępniliście połączenie hotspot, mogą nabić Wasze rachunki.
Jak się zabezpieczyć?
Najprostszą metodą jest zablokować możliwość wysyłania SMS-ów Premium. Każdy operator oferuje taką usługę i włączenie jej powinno być darmowe. Od dawna mam taką blokadę na wszystkich numerach telefonicznych, ale muszę przyznać, że nie byłem świadomy, że takie zagrożenie istnieje również po stronie usługi internetowej.
Kolejnym dobrym zabezpieczeniem jest włączenie myślenia. Od zawsze to powtarzam i lepiej zastanowić się dwa razy zanim klikniemy w przypadkowe treści, szczególnie w dziwne linki udostępniane za pomocą sieci społecznościowych. Wystarczy zajrzeć do poprzednich tematów o spamie na Facebooku.